ADV
Wiadomości
Trending

Schrony w Powiecie Brzeskim zinwentaryzowane / Sprawdź mapę

Od kilku dni działa aplikacja „Schrony” będąca skutkiem przeprowadzonej przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej inwentaryzacji budynków i obiektów służących do schronienia ludności.

Jak przebiegała inwentaryzacja? W Powiecie Brzeskim zinwentaryzowano kilkaset obiektów. Jak wynika z przeglądu oznaczeń na mapie – wszystkie to tzw. miejsca doraźnego schronienia – MDS. Oznacza to, że dostepne są jedynie najprostsze schronienia, niewyposażone w jakiekolwiek instalacje ochronne. Na pewno zawiedzeni są tym pasjonaci budowli ochronnych liczący na to, że przynajmniej w dużych zakładach przemysłowych w okresie PRL-u powstały jakiekolwiek bardziej zaawansowane ukrycia lub schrony.

Dodatkowo nawet pobieżny przegląd zinwentaryzowanych miejsc pozwala ustalić, że wiele obiektów zostało nieuwzględnionych w zestawieniu – dotyczy to takich dużych obiektów jak budynki szkół średnich w Brzesku, wielu szkół podstawowych, a nawet niektórych budynków OSP.

Jedyny hermetyczny schron w najbliższej okolicy znajduje się w Bochni i należy do Urzędy Gminy Bochnia.

Schrony – aplikacja

Państwowa Straż Pożarna, jako służba przeznaczona do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami, przeprowadziła inwentaryzację obiektów na terenie całego kraju w ramach tzw. rozpoznania operacyjnego. Były to działania prewencyjne, związane z zarządzaniem kryzysowym i zagadnieniami dotyczącymi ochrony ludności.

Głównym celem inwentaryzacji była identyfikacja obiektów osłonowych (miejsc doraźnego schronienia – MDS), możliwych do wykorzystania w ramach ochrony ludności m.in. podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych. Inwentaryzowano również budowle ochronne oraz schrony cywilne, zgodnie z definicją ujętą w konwencji genewskiej.

Strażacy przeprowadzili inwentaryzację w okresie od października 2022 roku do lutego 2023 roku. Na jej podstawie opracowana została ogólnodostępna i darmowa aplikacja, z której można skorzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej pod adresem:

www.schrony.straz.gov.pl <==

Obecnie aplikacja ma tylko wersję webową. Skorzystać z niej możemy na komputerach stacjonarnych oraz urządzeniach mobilnych, wyposażonych w przeglądarkę internetową. Aplikacja, posiadająca formę interaktywnej mapy, pozwala na łatwe i intuicyjne wyszukiwanie najbliższego miejsca schronienia w podziale na kategorie – miejsca doraźnego schronienia, ukrycia i schrony.

Definicje schronień

MDS – Definicja tych obiektów została określona przez PSP jako „miejsca doraźnego schronienia (MDS)”, które pełnią rolę osłony przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, a także odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami.
(U) ukrycie – jest budowlą ochronną niehermetyczną, wyposażoną w najprostsze instalacje zapewniające ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi z określonych stron.
(S) schron – jest budowlą ochronną o obudowie konstrukcyjnie zamkniętej, hermetycznej, zapewniającej ochronę osób, urządzeń, zapasów materiałowych lub innych dóbr materialnych przed założonymi czynnikami rażenia oddziałującymi ze wszystkich stron.

IB / PSP

blank

Podobne artykuły

Back to top button