Seniorzy z Brzeska z medalami Mistrzostw Polski
Reprezentacja Vesny zdobyła 3 medale na Mistrzostwach Polski Seniorów w Speed-ballu, które odbyły się w ostatni weekend w Myślenicach. II miejsce – Jerzy Maruniak, III miejsce – Maria Kachnowicz, III miejsce Wojciech Węgrzyn. Gratulacje należą się całej drużynie Vesny w pozostałym składzie: wymienienie Danuta Macheta, Teresa Powroźnik, Alicja Ludwa, Krzysztof Czapkowicz i Cecylia Kosoń, która jest motorem działań senioralnych Vesny.
Brzescy seniorzy przygodę ze speed-ballem zaczęli na zorganizowanym przez Vesnę obozie sportowym w Gołkowicach. Tam połknęli haczyk sportowej rywalizacji w nowatorskiej dyscyplinie sportowej, jaką wciąż w Polsce jest speed- ball. Po zakończonym obozie zawodnicy rozpoczęli regularne treningi w sali użyczonej przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Brzesku i prezesa Marka Klatkę. Okazało się, że entuzjastą tego sportu jest także wiceprezes Spółdzielni Krzysztof Czapkowicz, który dołączył do drużyny Vesny, wspierając technicznie i mentalnie zawodników.
Kiedy drużyna została zgłoszona do udziału w mistrzostwach nikt z zawodników nie liczył na miejsca na podium, bo są drużyny w Polsce trenujące speed–ball już od kilku lat.
Zawodnicy Vesna Speed Ball Team chcieli dobrze wypaść w rywalizacji i zintensyfikowali treningi – mówi Bożena Malaga-Wrona, prezes Stowarzyszenia Vesna -to wspaniali wolontariusze działający aktywnie w Międzypokoleniowym Centrum Wolontariatu zachęcając seniorów do sportowych treningów. To prawdziwi innowatorzy – dodaje z dumą Bożena Malaga-Wrona.
Speed-ball jest niszową dyscypliną, a w powiecie brzeskim i to właśnie seniorzy działający przy Stowarzyszeniu Vesna wprowadzają go na lokalny sportowy rynek. Pod nazwą speed-ball kryje dyscyplina sportu, która zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Jest to gra wywodząca się z Egiptu, w której wykorzystuje się rakiety i piłeczkę. Piłka na półtorametrowej żyłce przymocowana jest do stojaka, a gra polega na uderzaniu piłki w taki sposób, aby rotowała wokół masztu. Minimalne wymagania techniczne sprawiają, że rozgrywkę można przeprowadzić w każdym terenie, o każdej porze roku. Speed-ball w wersji rekreacyjnej wśród seniorów rozwija się od 2014 roku. Jego uprawianie uruchamia mięśnie obręczy barkowej, nadgarstek oraz nogi. Gra w speed-ball rozwija także koordynację wzrokowo-ruchową. Obserwacji małej szybkiej piłeczki w locie wymaga koncentracji. Regularny trening poprawia refleks.
Drużyna po pierwszych sukcesach będzie potrzebować większej przestrzeni do treningów, bo wynajmowana sala jest zbyt mała, a popularność tego sportu wśród członków Vesny rośnie.
—
IB