ADV
Wiadomości
Trending

Społeczny obchód lasu – wiosna w lesie… Okocimskim

Pierwszy Społeczny Obchód Lasu odbył się 2 maja br. w leśnictwach Kopaliny oraz Okocim. Na nasze zaproszenie do udziału w Społecznym Obchodzie Lasu odpowiedziało wiele osób. Były telefony z prośbą o przyjęcie zgłoszenia oraz wiele pytań dotyczących hodowli lasu, działań na rzecz zachowania zasobów wodnych oraz ochrony przyrody.

Leśnymi śladami barona Jana Goetza-Okocimskiego / galeria zdjęć <==

Piękna wiosenna pogoda sprzyjała spacerom, rozmowom o lesie, edukacji i zabawie w majowych okolicznościach budzącej się do życia przyrody.

Las Okocimski jest największym kompleksem leśnym Nadleśnictwa Brzesko i przykładem lasu ukształtowanego ręką człowieka, który na tym terenie prowadzi gospodarkę leśną od kilkuset lat. Dominuje las mieszany z przewagą drzewostanów sosnowo-bukowych. Można tutaj również spotkać dęby.

Jako pierwszy swoje lasy urządzał baron Jan Goetz-Okocimski. W tamtych czasach, pod koniec XIX w., podejście do urządzania lasu (nauka gromadząca wiedzę z zakresu ekologii, ekonomii, hodowli, inżynierii czy geodezji leśnej), miało charakter wybitnie agrotechniczny. Szczególny nacisk był położony na płodozmian i korzyści finansowe.

Dziś lasy w Polsce łączą wiele funkcji, a podstawą działania leśników jest świadome kształtowanie obszarów leśnych. Chodzi o to, aby las przynosił jak najwięcej korzyści w postaci ważnego dla gospodarki surowca drzewnego, był miejscem rekreacji i wypoczynku ludności, środowiskiem życia zwierząt, stanowił rezerwuar wody oraz przynosił człowiekowi wiele innych pożytków.

Uczestnicy majowego obchodu mogli przyjrzeć się prowadzonej przez brzeskich leśników gospodarce leśnej, zadać pytania i przedyskutować niezrozumiałe lub nurtujące kwestie. Duże zainteresowanie wzbudziły nasze prace na rzecz małej retencji wodnej, przeciwdziałania erozji i przebudowy drzewostanów.

Zmiany klimatyczne stawiają przed lasami i leśnikami nowe wyzwania związane
z zatrzymaniem i gromadzeniem wody. Las jako ekosystem powinien być przygotowany zarówno na okresy jej nadmiaru, jak i niedoboru. Obecnie prowadzone są prace nad przebudową drzewostanów fragmentu lasu, zwanego Czerwoną Dębiną. To ulubione miejsce grzybobrań i spacerów wielu grzybiarzy i turystów; stąd prace wykonywane przez leśników na tym obszarze leśnym są bacznie obserwowane przez społeczeństwo.

Pierwsze spotkanie w ramach Społecznego Obchodu Lasu na terenie leśnictwa Okocim poprowadzili – Jan Saferna, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Brzesko, oraz gospodarz miejsca, Bartłomiej Kędziora, leśniczy leśnictwa Okocim.

Nadleśnictwo Brzesko

blank

Podobne artykuły

Back to top button