W szkole podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Szczepanowie 2 kwietnia 2022 roku odbyło się spotkanie z Danutą Kądziołką, autorką książki „Bo wiesz, jak straszna droga przede mną”. Publikacja jest zbiorem listów, opatrzonych komentarzem, które dziadek pani Danuty Józef Kądziołka pisał do swojej żony Wiktorii z frontów I wojny światowej. Spotkanie zorganizowali biblioteka w Szczepanowie oraz sołtys wsi Anna Lubowiecka. W gronie uczestników znaleźli się Przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Kądziołka, rodzina Danuty Kądziołki, członkinie Koła Gospodyń Wiejskich „Stanisławianki”, oraz mieszkańcy Szczepanowa.
Galeria zdjęć z wydarzenia <==
Pani Danuta podkreśliła związek Józefa Kądziołki z rodzinną miejscowością, z jej historią i chrześcijańską tradycją. Autorka przypomniała, że jej dziadek urodził się pod koniec XIX wieku w Szczepanowie. Tutaj też zamieszkał ze swoją żoną Wiktorią. Przed wybuchem I wojny światowej prowadzili gospodarstwo na tak zwanej Hilarówce. Józef wspólnie z bratem Jakubem założył cegielnię. Gospodarstwo i cegielnia miały zapewnić spokojną egzystencję rodziny, w której przyszło na świat pięcioro dzieci. Wojna zburzyła rodzinny spokój. W 1915 roku Józef i jego brat Jakub zostali powołani do wojska austro-węgierskiego.
Prezentując zdjęcia ukazujące wojenną wędrówkę Józefa Kądziołki pani Danuta przywołała miejsca, w których walczył jej dziadek począwszy od wojskowych przygotowań na Morawach, po front włoski, wschodni, i znów włoski. Józef uczestniczył w walkach nad Isonzo. Zginął tam w 1917 roku. Jego ciało pochowano na jednym z miejscowych cmentarzy wojennych. Opowiadając o szlaku, który przeszedł jej dziadek, pani Danuta podkreśliła, że tym, co pomagało Józefowi przeżyć kolejne dni koszmaru wojny, były wiara w Boga oraz miłość do żony i dzieci.
Zbiór listów Józefa Kądziołki do żony Wiktorii, opatrzony autorskim komentarzem pani Danuty, trafił m.in. do szczepanowskiej biblioteki. Dzięki spotkaniu z panią Danutą o losach Józefa mogli się też dowiedzieć mieszkańcy Szczepanowa. Książka „Bo wiesz, jak straszna droga przede mną” przywraca pamięć nie tylko o życiu i śmierci Józefa Kądziołki, ale także innych ofiar I wojny światowej, o których dzisiaj mało kto pamięta. Warto podkreślić, że dzięki publikacji listów Józefa, mógł on symbolicznie wrócić do swojej rodzinnej miejscowości.
—
PiMBP w Brzesku
VIDEO