ADV
blank
Wiadomości

Srebrny BohaterON 2020 dla Barbary Górczewskiej nauczycielki historii ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku

W poniedziałek 14 grudnia wręczono Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich. Ponad 20 osób, firm, instytucji i organizacji w siedmiu kategoriach zostało wyróżnionych Nagrodą BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich. Srebrny BohaterON 2020 otrzymała  Barbara Górczewska nauczycielki historii ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku.

– Otrzymałam srebrnego BohaterOn-a w kategorii ” Nauczyciel”. Nagrodę zadedykowałam Przyjaciołom – Bardom Niepodległości Leszkowi Czajkowskiemu i Pawłowi Piekarczykowi oraz Prezesowi Stowarzyszenia Rodzin Żołnierzy Wyklętych Tadeuszowi Płużańskiemu. Dziękuję za dotychczasową współpracę i działamy dalej. Dziękuję mojej grupie historycznej Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy! za wspaniałą pracę na rzecz przywracania pamięci wyklętych przez komunistów Żołnierzy Niezłomnych. Dziękuję Wszystkim za oddane głosy i życzliwość – napisała na swoim profilu facebookowym Barbara Górczewska.

Z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną, wydarzenie odbyło się bez udziału publiczności oraz miało charakter transmisji online. Decyzją Kapituły Nagrody i internautów wyróżniono laureatów w 7 kategoriach: dziennikarz, firma, instytucja, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit i pasjonat.

– Proszę przyjąć moje najszczersze i najserdeczniejsze gratulacje w związku z wyróżnieniem Mieszkanki Brzeska prestiżową Nagrodą BohaterON 2020 (tak zwany „Historyczny Oscar”) w kategorii Nauczyciel. Miałam zaszczyt poznać Panią Barbarę podczas Gali wręczenia Nagród – naprawdę szczerze winszuję tego w pełni zasłużonego wyróżnienia. Winszuję również miastu tak wspaniałej Mieszkanki i Nauczycielki, której działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku oraz edukację historyczno-patriotyczną – napisała do naszej redakcji Anna Szarejko, społeczniczka i pasjonatka historii czasu Powstania Warszawskiego, która z kolei otrzymała złota nagrodę BohaterONa w kategorii „pasjonat”.

Nagroda BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich została ustanowiona w celu wyróżnienia tych, których aktywność w szczególny sposób promowała i szerzyła wiedzę o historii Polski z lat 1918-89 oraz edukację historyczno-patriotyczną. W tym roku Komitet Organizacyjny Nagrody przy wyborze nominowanych brał pod uwagę działalność od 1 stycznia 2019 r. do 31 lipca 2020 r. Do organizatorów wpłynęło blisko 300 zgłoszeń.

Laureatów wyłoniła Kapituła Nagrody składająca się z Powstańców Warszawskich, przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych oraz ambasadorów kampanii BohaterON – włącz historię!.

Gala Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich została objęta Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

BARBARA MARIA GÓRCZEWSKA
Nauczycielka z zacięciem artystycznym. Pisze, tworzy i wystawia sztuki teatralne oparte na rzetelnej wiedzy historycznej. Uczy w Szkole Podstawowej nr 3 w Brzesku.

Nominacja za wzbudzanie w uczniach wrażliwości artystycznej i zamiłowania do sztuki teatralnej, podawanie trudnej wiedzy historycznej w przystępny i efektowny sposób.

Barbara Maria Górczewska jest głównym koordynatorem, autorem i pomysłodawcą projektu „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!”. Prowadzi grupę historyczną pod tą nazwą. Wokół tego tematu skupia swoją twórczą działalność. Jest autorką sześciu spektakli teatralnych o Bohaterach Podziemia Niepodległościowego i jednocześnie ich reżyserem. Stworzyła spektakl muzyczno – teatralny pt.: „Wystarczy Pamięć…W hołdzie Niezłomnym Bohaterom”. Główną intencją przedstawienia było przybliżenie idei walki prowadzonej przez Żołnierzy Wyklętych oraz skutków podejmowanych przez nich decyzji, z którymi musieli się zmierzyć nie tylko oni sami, ale także ich najbliżsi. Do współpracy Barbara M. Górczewska zaprosiła Bardów Niepodległości: Leszka Czajkowskiego oraz Pawła Piekarczyka, którzy zaśpiewali kilkanaście utworów z autorskiego albumu Podziemna Armia Powraca. Ich wspólny spektakl wołający o PAMIĘĆ ukazał historię życia i śmierci jednych z najbardziej znanych Żołnierzy Wyklętych. Pani Barbara M. Górczewska zaprosiła do Brzeska Prezesa Fundacji „Łączka” Tadeusza Płużańskiego, organizując spotkania dla mieszkańców i młodzieży szkolnej. W tym roku grupa wystawiła dla mieszkańców Brzeska swój najnowszy, szósty z kolei spektakl „Rotmistrz Witold Pilecki. Święty Polskiego Patriotyzmu” z udziałem Tadeusza Płużańskiego.

Barbara Górczewska jest organizatorką konkursów na poziomie powiatowym i wojewódzkim dla szkół. Promuje kulturę stwarzając dzieciom możliwość wyjazdów na koncerty, wyjścia do kin, zwiedzania muzeów i instytucji związanych z historią naszego kraju.

IB / BohaterON / PAP

blank

Podobne artykuły

Back to top button