W większości kościołów Powiatu Brzeskiego w Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę wartę honorową przy Grobie Pańskim zaciągnęli strażacy. Jest to jedna z najważniejszych wielkanocnych tradycji strażackich.
Pełnienie warty przy Grobie Pańskim jest tradycją kultywowaną od pokoleń. Tradycję tworzenia Grobu Pańskiego i trzymania przy nim warty zapoczątkował Zakon Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego w XII wieku. Zwyczaj ten przywędrował do Polski bezpośrednio z Palestyny. Tradycja nawiązuje do rzymskich żołnierzy pilnujących złożonego w grobie ciała Chrystusa. Przez wieki wartę od Wielkiego Piątku aż do rezurekcji pełniło wojsko, dworzanie a także przedstawiciele bogatego mieszczaństwa. W drugiej połowie XIX wieku, gdy zaczęły powstawać jednostki OSP, tradycję warty przy Grobie Pańskim zaczęli przejmować druhowie.
Strażacy pełniący wartę ubrani są w mundury galowe i często występują w ozdobnych, zabytkowych hełmach. Trzymając w rękach halabardy lub ozdobne toporki, stoją w pozycji na baczność, po dwóch, a co pewien zaś czas następuje uroczysta zmiana warty.
—
Foto: OSP Szczurowa
IB /osp.pl/Wikipedia
OSP Szczurowa
OSP Maszkienice
OSP Brzesko
OSP Poręba Spytkowska
OSP Jasień
OSP Sufczyn
OSP Okocim
OSP Dębno
OSP Złota
OSP Iwkowa
OSP Perła