ADV
blank
Kultura

Szczepanów i Bochnia. Muzyka w bazylikach

W Szczepanowie i Bochni w tamtejszych bazylikach mniejszych będzie można posłuchać utworów wybitnych kompozytorów w wykonaniu doświadczonych artystów z Polski i zagranicy.

Tradycja obcowania z sztuką muzyczną w przestrzeniach sakralnych sięga czasów średniowiecza, kiedy to powstawały m.in. pierwsze zapisywane dzieła, takie jak chorał gregoriański, dające początek rozwojowi świata muzyki poważnej na przestrzeni kolejnych wieków. Dość wspomnieć, że to właśnie najbardziej znamienici kompozytorzy, tacy jak J.S.Bach, J.Haydn, W.A.Mozart, K.Penderecki sięgali po formy muzyczne bezpośrednio związane z tematyką religijną takie jak msze, oratoria, psalmy, hymny itp., a premiery ich dzieł wybrzmiewały w kościołach i katedrach w całej Europie.

We współczesnym świecie muzyka poważna przeniosła się w znacznej większości do sal koncertowych, budynków filharmonii, akademii muzycznych, centrów sztuki, itp. Ciągle jednak budowle sakralne stanowią niezastąpioną przestrzeń do prezentowania najznamienitszych dzieł muzyki poważnej, a zarówno wykonawcy jak i odbiorcy zawsze z wielkim entuzjazmem przyjmują możliwość obcowania z muzyką w świątyniach pełnych uroku i mistycznej atmosfery.

Nawiązując do wspaniałej tradycji organizatorzy zaplanowali unikatowy festiwal organowo-kameralny „Musica Basilica”, obejmujący prezentację muzyki poważnej o najwyższych wartościach estetycznych w najbardziej reprezentatywnych przestrzeniach sakralnych, znajdujących się na terenie diecezji tarnowskiej. W obszarze tym znajduje się wiele znamienitych kościołów, które stanowią idealną przestrzeń do prezentowania recitali muzycznych na najwyższym poziomie. Świątynie te od lat skupiają wokół siebie życie okolicznych mieszkańców, którzy aktywnie uczestniczą w różnego rodzaju wydarzeniach, związanych nie tylko z obrzędami religijnymi, ale również w takich, które odpowiadają na niekwestionowaną potrzebę obcowania z kulturą i sztuką. Tego typu wydarzeń na terenie diecezji tarnowskiej jest stosunkowo niewiele, a zadaniem festiwalu będzie wyjść na przeciw tej potrzebie, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do tzw. sztuki wysokiej jest często ograniczony.

Program festiwalu obejmuje prezentację wybitnych artystów, zarówno polskich jak i zagranicznych, wykonujących muzykę klasyczną „na żywo” w sześciu bazylikach mniejszych na terenie diecezji:

bazylika św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie

bazylika św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie

bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej

bazylika św. Mikołaja w Bochni

bazylika św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Mielcu

bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie

Prezentacje odbędą się w formie recitali organowych oraz kameralnych. Takie rozdzielenie i wyodrębnienie formy koncertów nie jest przypadkowe. Zdecydowana większość bazylik posiada – utrzymane w znakomitym stanie – świetnie brzmiące organy, które są ogromnym atutem przy planowaniu tego typu wydarzeń. Do wyróżniających się należą stosunkowo niedawno wybudowane organy w bazylice św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Grybowie, trzymanuałowy instrument w bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu, czy bazylice katedralnej w Tarnowie.

Repertuar organowy zaproponowany przez zaproszonych wykonawców pozwala w pełni wykorzystać ogromne możliwości brzmieniowe, drzemiące we wspomnianych instrumentach, które na co dzień nie są wykorzystywane w pełni podczas nabożeństw. Pozostałe recitale kameralne będą stanowić znakomite uzupełnienie całej formy festiwalu, który pozwoli zaprezentować publiczności szerokie spektrum różnorodnych muzycznych doświadczeń.

Do udziału w festiwalu zostali zaproszenie wybitni instrumentaliści zarówno z Polski, jak i z zagranicy, którzy od wielu lat czynnie występują na licznych koncertach i festiwalach muzycznych w całej Europie, co stanowi gwarancję wysokiego poziomu artystycznego planowanych wydarzeń.

Autorami koncepcji festiwalu są ks. dr Marcin Kokoszka, obecny proboszcz parafii św. Marii Magdaleny i św. Stanisława BM w Szczepanowie, oraz dr Wiesław Ochwat, wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, akordeonista, pedagog, a także animator kultury, współpracujący m.in. z fundacją Art Forum, posiadający wieloletnie doświadczenie przy organizacji wydarzeń artystycznych. Artysta jest czynnym koncertującym i wielokrotnie nagradzanym na międzynarodowych konkursach w Polsce i zagranicą artystą, posiadającym szerokie kontakty pozwalające mu na zaplanowanie i zaproszenie najlepszych instrumentalistów z Polski i Europy do planowanego festiwalu.

Festiwal obejmie 8 koncertów muzyki klasycznej, podczas których zaprezentują się artyści polscy i zagraniczni m.in.: Martynas Levickis (Litwa), Nicoletta Guarasci, Luigi Vincenzo (Włochy), Piotr Lempa, Magdalena Kulig, czy zespół muzyki dawnej Consort Ultra Musicam, którzy od wielu lat czynnie koncertują na licznych koncertach i festiwalach muzycznych w całej Europie, co stanowi gwarancję wysokiego poziomu artystycznego planowanych wydarzeń́.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja św. Stanisława BM na czele z ks. dr. Marcinem Kokoszką – obecnym proboszczem w parafii św. Marii Magdaleny i św. Stanisława w Szczepanowie. Dyrektorem Artystycznym festiwalu jest dr Wiesław Ochwat.

Program Festiwalu:

25. sierpnia, bazylika św. Mikołaja w Bochni, godz. 15.30

Recital:

Magdalena Kulig: mezzosopran

Piotr Lempa: bas

Wiesław Ochwat, Maciej Zimka: akordeony

Program:

Gustav Mahler (1860-1911) /arr. Maciej Zimka, Kindertotenlieder, Rückert-Lieder

Johann Sebastian Bach – Kunst der Fuge (wybór)

 

1 września, bazylika św. Mikołaja w Bochni, godz. 15.30

Recital: Consort Ultra Musicam

Magdalena Witczak: sopran

Karol Lipiński-Brańka: skrzypce

Anna Wróbel: wiolonczela

Agnieszka Wesołowska: klawesyn

Program:

Paweł Sieprawski – Motet „Justus Germinavit”

Johann Sebastian Bach – Inwencja II głosowa nr 1 C-dur

Antoni Milwid – Kantata „Semper mi Jesu”

Johann Sebastian Bach – Inwencja II głosowa nr 2 c-moll

Marcin J. Żebrowski – aria „Suscepit Israel” z Magnificat

Marcin J. Żebrowski – aria „Quia fecit mihi magnam” z Magnificat

Marcin J. Żebrowski – Sonata V na skrzypce i b.c.

Antonio Vivaldi – aria „Domine Deus” z Glorii RV589

22 września, bazylika św. Marii Magdaleny i św. Stanisława w Szczepanowie, godz. 16.30

Recital: Sekstet akordeonowy:

Martynas Levickis (Litwa)

Sinisa Ljubojevic (Serbia)

Djordje Vasiljevic (Serbia)

Wiesław Ochwat (Polska)

Maciej Zimka (Polska)

Krzysztof Madyda (Polska)

Program: Opracowania muzyki orkiestrowej Stanisława Moniuszki, Johanna Straussa i Karola Szymanowskiego na sekstet akordeonowy.

FOTO GOŚĆ

KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ

blank
Back to top button