Szczepanów-Kraków. Konferencja „Św. Stanisław ze Szczepanowa – dlaczego święty wyjątkowy?”

7 kwietnia 2025 r. w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów odbyła się konferencja pt. „Św. Stanisław ze Szczepanowa – dlaczego święty wyjątkowy?” W tym wyjątkowym wydarzeniu nie zabrakło duszpasterzy i rodaków św. Stanisława ze Szczepanowa.
Konferencja miała na celu zainteresowanie na nowo postacią św. Stanisława – jego wpływu na dzieje Krakowa, Małopolski i Polski. Święty Stanisław ze Szczepanowa jest jednym z najważniejszych patronów Polski, symbolem walki o sprawiedliwość i wierność Kościołowi. Jego męczeńska śmierć w 1079 roku stała się ważnym elementem polskiej tożsamości, a jego kult ma kluczowe znaczenie dla polskiej duchowości i historii.
Spotkanie otwarł wicemarszałek Województwa Małopolskiego, Ryszard Pagacz, który wyjaśnił, że konferencja jest częścią większego projektu „Szlak św. Stanisława”, który będzie łączył miejsca związane z męczennikiem. Przeor klasztoru paulinów, o. Mariusz Tabulski OSPPE przypomniał kilka faktów o miejscu, w którym odbywała się konferencja. Podkreślił, że to wydarzenie sprawiło paulinom wielką radość.
W czasie konferencji abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski zaprezentował postać św. Stanisława w ujęciu św. Jana Pawła II, przywołując słowa poematu „Stanisław” oraz homilię papieża z pielgrzymki w 1979 r.
Również wystąpili następujący prelegenci:
- dr Mateusz Kosonowski: „Sprawa” biskupa krakowskiego Stanisława (1079) i najdawniejsze świadectwa jego czci w świetle źródeł.
- prof. dr hab. Jerzy Rajman: Kult św. Stanisława Biskupa przez wieki – średnie i nowe.
- dr hab. Konrad Meus, prof. UKEN: Kult św. Stanisława ze Szczepanowa w okresie niewoli narodowej i jego znaczenie w kształtowaniu tożsamości narodowej Polaków.
- dr hab. Krzysztof Kloc, prof. UKEN: Spory o Stanisława ze Szczepanowa w polskiej myśli historycznej, politycznej i kulturze XX wieku.
- prof. Włodzimierz Bernacki: podsumowanie.
—
Foto: Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej
Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej