Tarnowskie firmy wśród laureatów Nagrody Gospodarczej Województwa Małopolskiego
Już po raz piętnasty Województwo Małopolskie uhonorowało najlepszych przedsiębiorców regionu, wyróżniających się innowacyjnością, wdrażających nowoczesne rozwiązania, zaangażowanych w rozwój regionalnej gospodarki. Nagrody zostały wręczone na uroczystej gali podczas Wieczoru Małopolski, drugiego dnia Krynica Forum 2024.
Nagroda Gospodarcza Województwa Małopolskiego jest nie tylko wyróżnieniem dla zarządzających i ich firm, ale także okazją do refleksji nad wspólnym celem – budową silnej i zrównoważonej gospodarki. Pragniemy rozwoju, który uwzględnia nie tylko kwestie ekonomiczne, ale także społeczne i środowiskowe, o pozytywnym wpływie na społeczeństwo
– powiedział marszałek Łukasz Smółka.
Zgromadziliśmy się dziś, by uhonorować tych, którzy poprzez swoją pracę, pasję i zaangażowanie kreują przyszłość Małopolski. Nasz region, tak bogaty w historię i kulturę, rozwija się dynamicznie również dzięki wybitnym inicjatywom, które przyczyniają się do rozwoju różnorodnych, nowoczesnych gałęzi gospodarki – dodał marszałek Małopolski.
W tym roku do przedsiębiorców powędrowało łącznie aż siedem statuetek: nagrody przyznane w czterech kategoriach oraz trzy nagrody specjalne.
Mikroprzedsiębiorca
W kategorii mikroprzedsiębiorca nagrodę otrzymało P.W. „Geneza” Sp. z o.o. – krakowska firma działająca od 1990 roku, specjalizująca się w produkcji przyrządów do pomiaru temperatury i monitoringu mikroklimatu, wykorzystywanych m.in. w laboratoriach akredytowanych, szpitalach i bankach krwi. Firma opracowuje innowacyjne, ekologiczne systemy, spełniające normy ISO i regulacje unijne, a także prowadzi intensywne prace badawczo-rozwojowe.
Nominowane w tej kategorii były także: Jurajska Izba Gospodarcza i Gamescape Sp. z o.o.
Mały przedsiębiorca
Wśród małych przedsiębiorców uhonorowano Ecumaster sp. z o.o. – firmę z podkrakowskiej Modlnicy, specjalizującą się w zaawansowanych technologiach motoryzacyjnych, znaną z produkcji sterowników silników i systemów zarządzania energią, używanych w pojazdach wyścigowych i urządzeniach przemysłowych. Firma prowadzi działalność na globalnym rynku, wspiera młodych kierowców i lokalne społeczności oraz współpracuje z uczelniami technicznymi, w tym Politechniką Krakowską i AGH.
Nominowane w tej kategorii były także: EnSafe Sp. z o.o. oraz NEW TECH LAB Sp. z o.o.
Średni przedsiębiorca
W kategorii średni przedsiębiorca nagrodę otrzymało P.U.P. „SKAMER-ACM” Sp. z o.o. – tarnowska firma z ponad 30-letnim doświadczeniem w automatyce przemysłowej, oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie projektowania, programowania, montażu, serwisu oraz sprzedaży systemów automatyki i rozdzielni. SKAMER-ACM współpracuje z globalnymi markami i uczelniami technicznymi oraz jest wyróżniona jako jedna z najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Działa głównie w Polsce, ale także w Europie i Azji.
Nominowane w tej kategorii były także: ELECTRIS Sp. z o.o. oraz Zakład Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych INGREMIO-PESZEL Zbigniew Kotulski.
Duży przedsiębiorca
W ostatniej z czterech kategorii – duży przedsiębiorca – nagrodę otrzymały Zakłady Mechaniczne „Tarnów” S.A. – jedna z najstarszych firm w Tarnowie, działająca od 1917 roku, specjalizująca się w produkcji nowoczesnych karabinów wyborowych, maszynowych, granatników oraz zdalnie sterowanych systemów uzbrojenia. Firma dostarcza broń spełniającą standardy NATO, wykorzystywaną zarówno przez Wojsko Polskie, jak i armie zagraniczne, w tym podczas misji w Iraku i Afganistanie. Posiada własne Centrum Badawczo-Rozwojowe, które wspiera innowacyjność, a także oferuje usługi kooperacyjne.
Nominowane w tej kategorii były także: Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Łysoń Sp. z o.o. oraz Stryker Poland Manufacturing sp. z o.o.
Nagrody Specjalne
W tym roku zostały przyznane aż trzy nagrody specjalne. Otrzymali je: Energylandia, Dominika Walec i Adam Drewniany.
Pierwszy z laureatów, Energylandia – magiczne miejsce, które przyciągnęło już 10 milionów turystów, stając się kluczowym elementem na mapie rozrywki, turystyki i biznesu Małopolski – jest także wiodącym pracodawcą, zatrudniającym około 1000 osób i zapewniającym im stabilny rozwój zawodowy. Twórcy Energylandii, Marek i Agata Goczał otrzymali tegoroczną Nagrodę Specjalną w uznaniu imponujących osiągnięć w kreowaniu wizerunku Małopolski jako znaczącego ośrodka przemysłów czasu wolnego, za wkład w rozwój lokalnej gospodarki, a także za działalność społeczną i charytatywną.
Druga laureatka, Dominika Walec to wizjonerka, liderka i osoba, której wkład w rozwój ekosystemu startupowego i innowacyjnego w Małopolsce jest nieoceniony. Od wielu lat działania jej, a także Fundacji, którą kieruje, koncentrują się na wspieraniu i rozwoju społeczności, tworząc solidne fundamenty dla innowacyjnych ekosystemów w Polsce i za granicą. Odgrywa kluczową rolę w promowaniu innowacji, wspieraniu młodych talentów i rozwijaniu współpracy międzysektorowej.
Ostatnia Nagroda Specjalna trafiła do Adama Drewnianego, który swoją wizją i innowacyjnym podejściem zdobył uznanie na międzynarodowej scenie technologii oraz w lokalnej społeczności. Nagrodę otrzymał za nieoceniony wkład w rozwój nowoczesnych technologii oraz zaangażowanie w rozwój lokalnej społeczności w Żelichowie. Sukcesy te nie tylko wpływają na rozwój regionu, ale również stanowią inspirację dla wielu innych, pokazując, jak ważne jest połączenie innowacyjnych pomysłów z odpowiedzialnością społeczną.
***
Nagroda Gospodarcza Województwa Małopolskiego przyznawana jest od 2009 roku. Jest wręczana w czterech kategoriach: mikroprzedsiębiorca, mały przedsiębiorca, średni przedsiębiorca i duży przedsiębiorca. Przyznawana jest także nagroda specjalna.
—
malopolskie.pl