ADV
KulturaWideo

Teledysk „Ballada z Ogrodowej” – czyli powrót do przeszłości

W dobie pandemii, nie mogąc się spotkać, nie mogąc porozmawiać siedząc obok siebie, przy jednym stole, oddaleni, stęsknieni czekamy na lepszy czas… Patrzymy na siebie zza ekranów monitora czy telefonu z nadzieją, że kiedy minie zły czas rzucimy się sobie w objęcia i podzielimy poezją, muzyką i sobą.. Tymczasem powstawał powoli nasz wspólny teledysk, żeby choć w ten sposób zbliżyć się do siebie…. Pomysłodawcą jest Marek Kołdras – reżyser i montażysta w jednej osobie.

Poprzedni teledysk „Pomruki Bieszczad”, też zrealizowany przez Marka Kołdrasa „Studio.pl” był teledyskiem promującym wydanie płyty zespołu Dookoła „Wędrowanie”. Oglądalność w sieci okazała się bardzo duża i to zmotywowało, aby zrobić kolejny teledysk.

Jest to ballada o przemijaniu, o przyjaźni i o tym, że te przyjaźnie mimo upływu lat trwają nadal. Przykładem tego jest grupa osób mieszkająca w dzieciństwie na ulicy Ogrodowej, a przyjaźniąca się nadal. Każdy z nas ma swoją ulicę dzieciństwa, na którą powraca czy wspomnieniem, czy odwiedzając stare kąty, rodzinny dom.
Na ulicy Ogrodowej w Muszynie urodził się i mieszkał znany poeta Adam Ziemianin, którego teksty śpiewa Stare Dobre Małżeństwo oraz U studni. Adam też wiele swoich tekstów poświęcił ulicy dzieciństwa: „List do Ogrodowej”, „Piwonie z Ogrodowej”, „Ulica Ogrodowa”.

I tak zainspirowany powrotem do dawnych przyjaźni Janusz Szot napisał tekst i muzykę „Ballada z Ogrodowej” a Marek Kołdras, kiedyś też mieszkaniec ulicy Ogrodowej postanowił zrealizować taki teledysk. Do udziału w teledysku zostali zaproszeni nasi przyjaciele, którymi otaczamy się przez całe życie. Łączy nas poezja, muzyka i to samo spojrzenie na rzeczywistość.

Są wśród nich poeci, muzycy, graficy czy malarze, ludzie którzy świetnie się ze sobą czują i podobnie myślą. I chociaż zawodowo są bardzo różni, bo jest wśród tej grupy i lekarz, nauczyciel, florysta, bibliotekarze, wykładowca akademicki, dziennikarz, aktor, logopeda… to przede wszystkim są artystami w swoim rodzaju.
Wszystkie nagrania zostały zrealizowane w ich miejscowościach tam gdzie obecnie mieszkają – Warszawie, Chrzanowie, Rabie Wyżnej, Łodzi, Rotterdamie, Krakowie, Kielcach, Brzesku Szczecinie, Zakopanem, Opolu i Skwierzynie.

Natomiast całość projektu, montaż i nagranie zrealizował Marek Kołdras – dziennikarz, filmowiec i humanista, ale przede wszystkim Wielki Pasjonat.

Piosenkę „Ballada Z Ogrodowej” śpiewa i gra zespół DOOKOŁA czyli Joanna Babiarz/melodyka/ i Janusz Szot/gitara/.

Marek Kołdras

blank

Podobne artykuły

Back to top button