ADV
Wiadomości

Testy antygenowe na koronawirusa trafią na wyposażenie karetek pogotowia

Wyniki po kilkunastu minutach

Jednym z usprawnień wprowadzonych przez rząd w ramach walki z epidemią jest decyzja o poszerzeniu możliwości diagnostycznych. Do tej pory głównym narzędziem stosowanym do potwierdzania zakażenia koronawirusem był test PCR. Teraz dodatkowo do testowania będą wykorzystywane testy antygenowe. Kilkadziesiąt tysięcy takich testów trafia właśnie do Zespołów Ratownictwa Medycznego w Małopolsce – także w Brzesku. Wg zapowiedzi wojewody Łukasza Kmity w każdej karetce ma znaleźć się 120 testów, które pozwolą przetestować pacjenta w trakcie jego transportu na SOR. Pozwoli to wyeliminować kilkugodzinne zatory jakie tworzyły się przed oddziałami ratunkowymi.

W oparciu o decyzję ministra zdrowia Adama Niedzielskiego rozpoczęła się dystrybucja tego typu testów do wybranych podmiotów leczniczych. Tylko w Małopolsce blisko 30 tysięcy testów antygenowych trafi do 42 placówek.

Niezależnie od tego testy dostarczane są też do wojewodów jako dysponentów ratownictwa medycznego. Z 16 tys. testów, które otrzymała Małopolska, blisko 4,4 tys. sztuk przekazano do Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, dysponującego największą liczbą zespołów ratownictwa medycznego. Blisko 1,7 tys. sztuk trafiło do Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, a ponad 1,5 tys. do PSPR w Tarnowie.

– Częściej niż kiedyś będziemy korzystać także z testów antygenowych. Dzięki temu testowanie będzie mogło przebiegać szybciej, co ma szczególne znaczenie z punktu widzenia dalszych usprawnień w systemie ratownictwa medycznego. Dodatni wynik testu antygenowego – otrzymany nawet już w karetce – znacząco przyspieszy decyzję o hospitalizacji w oddziale covidowym. To kolejny element sukcesywnie rozbudowywanej i uzupełnianej o kolejne elementy strategii w walce z epidemią – podsumowuje wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Test antygenowy pozwala na szybkie, jakościowe wykrycie antygenu SARS-CoV-2 w próbkach wymazu z nosa lub nosogardzieli (w zależności od rodzaju testu), dopuszcza wstępną diagnozę COVID-19. Podczas wykonywania testu kompleksy antygenu SARS-CoV-2 (białka na powierzchni wirusa) zatrzymywane są przez przeciwciała anty-SARS-CoV-2, ulegają zabarwieniu i są widoczne w postaci paska. Jeśli pasek nie pojawi się, wynik można określić jako negatywny.

 

IB / Malopolski Urząd Wojewódzki

blank

Podobne artykuły

Back to top button