ADV
blank
Kultura

Tom „W wieku odlotowym” wśród nominowanych do Nagrody Orfeusza

Do 10., jubileuszowej edycji Nagrody Poetyckiej im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ zgłoszono 259 tomików poetyckich wydanych w Polsce w 2020 roku. Utworzone w 2011 i wręczane od 2012 wyróżnienie przyznawane jest za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym. Fundatorem Nagrody jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W gronie nominowanych publikacji jest tom „W wieku odlotowym” autorstwa (pochodzącego z Borzęcina) Józefa Barana, wydany przez Wydawnictwo Zysk i S-ka oraz książka rodem z Muszyny Adama Ziemianina – „Jesienne linie papilarne” Wyd. SPP/o. Kraków. Obaj znakomici autorzy mają za sobą wydawnictwo wielu wspaniałych periodyków. Jak przyznaje Józef Baran, to dobry znak, który pokazuje, że po pół wieku pisania nadal można być w znakomitej formie poetyckiej. Zdaniem sympatyków talentu Barana, to nie tylko najlepszy tom wierszy wydany w ubiegłym roku, ale książka, która nie przeminie.

Przypomnijmy, na tom „W wieku odlotowym” składają się wiersze z lat 2015-2020. Czytelnik znajdzie tu wiersze związane z przyrodą, borzęcińskie, ale także wiersze szpitalne, o cierpieniu. Są też wiersze filozoficzne o starości, śmierci. I są wiersze o miłości. Wiersze o bezsensie i wiersze o sensie życia. Jak i w poprzednich zbiorach prostota sąsiaduje w nich z wyrafinowaniem i mistrzowską celnością słowa.

Nagroda Poetycka im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ przyznawana jest corocznie za najlepszą książkę poetycką (wyłącznie pierwsze wydanie) napisaną w języku polskim przez żyjącego autora i wydaną drukiem w Polsce po raz pierwszy pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok ogłoszenia danej edycji Nagrody. Organizatorem konkursu jest Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

Zgodnie Regulaminem Konkursu, jury w składzie: Antoni Libera, Jarosław Ławski (przewodniczący), Bronisław Maj, Anna Legeżyńska i Marek Zagańczyk, nominowało dwadzieścia tomików, z których następnie – prawdopodobnie pod koniec czerwca – wyłoni finałową piątkę.

Wśród nominowanych, oprócz Barana i Ziemianina, znaleźli się: Anna Augustyniak –„Miedzy nami zwierzętami”, Wyd. słowo/obraz/ terytoria; Sebastian Brejnak – „Filo” Wyd. Literackie; Tadeusz Dąbrowski – „Scrabble”, Wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy; Izabela Fietkiewicz-Paszek – „Lipiec na Białorusi” Wyd. Zaułek Wydawniczy Pomyłka; Robert Gawłowski – „Pył” Wyd. Akwedukt; Robert Gmiterek – „Oikoumene” Wyd. Czuły Barbarzyńca Press; Andrzej Kopacki – „Sonety, ody, wiersze dla Marianny” Wyd. Forma; Jerzy Kronhold – „Długie spacery nad Olzą” Wyd. Literackie; Ewa Ledóchowicz – „Sekwoje” Wyd. WBPiCAK; Jacek Łukasiewicz – „Cięcia” Wyd. J. Jacek Bierut; Tomasz Ososiński – „Dom Andersena” Wyd. MBP im. K.C. Norwida; Uta Przyboś – „Wielostronna” Wyd. Forma; Marek Rapnicki – „Pan Amo prosi o głos” Wyd. Test; Tomasz Różycki – „Kapitan X” Wyd. A5; Janusz Solarz – „Dziecinada” Wyd. Zaułek Literacki Pomyłka; Dorota Szatters – „Warszawskie Jeruzalem” Wyd. Państwowy Instytut Wydawniczy; Aleksander Wierny – „Częstochowa” Wyd. Fundacja Duży Format; Urszula Zajączkowska – „Piach” Wyd. Warstwy.

Laureatów Nagrody Poetyckiej Orfeusza poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się pod koniec lipca br.

– Warto przypomnieć, że zarówno Józef Baran, jak i Adam Ziemianin nie tylko poddają swoją twórczość ocenie innych, ale sami też stają się jurorami – mówi Piotr Kania z GOK Borzęcin. – W Małopolskiej Nagrodzie Poetyckiej „Źródło”, wspólnie z Beatą Paluch – aktorką Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz Jadwigą Maliną – poetką, animatorką kultury, sekretarzem Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oceniają napływające z całego świata niepublikowane wcześniej wiersze polskich poetów. W ubiegłym roku było to prawie 1500 utworów! Do tegorocznej edycji konkursu organizowanego przez Centrum Sztuki Mościce z Tarnowa oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie można się jeszcze zgłaszać – przypomina Piotr Kania.

(h)

blank

Podobne artykuły

Back to top button