ADV
Wiadomości

Trwa rejestracja dawców szpiku dla Jacka Sasaka / 19 czerwca 2022 r.

W niedzielę 19 czerwca 2022 od godzin porannych w Borzęcinie i Szczurowej prowadzona jest akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku pod nazwą „Razem dla Jacka”

Rejestracja potencjalnych Dawców szpiku odbędzie się:
19 czerwca 2022 r.
09:00 – 14:00, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie, Borzęcin 562
08:00 – 16:00, STRAŻMAGEDON, Park Kępińskich w Szczurowej

Jacek Sasak w sierpniu kończy 23 lata. Jest mieszkańcem Borzęcina w Powiecie Brzeskim. Niestety na Jego drodze stanęła okrutna i bezwzględna choroba. Najlepszą opcją leczenia dla niego jest przeszczep szpiku. Aby znaleźć genetycznego bliźniaka potrzeba jest jak najwięcej potencjalnych dawców.

Historia Jacka:
Czy masz taki moment, który nazywasz najszczęśliwszym w życiu? Ja myślałem, że mam! Było to osiągniecie pełnoletności, zdanie „prawka” i kupno pierwszego samochodu. Jednak w ostatnim czasie uległo to zmianie.
Mam na imię Jacek, teraz mam 22 lata i dwa miesiące temu dowiedziałem się, że choruje na aplazję szpiku. Wiem również, że żeby wrócić do zdrowia potrzebuje przeszczepienia szpiku od Dawcy niespokrewnionego. W jednej chwili moje z pozoru normalne życie okazało się bardzo kruche i zmieniło się strach, niepewność i regularne wizyty w szpitalu.
Obecnie najszczęśliwszym dniem będzie dzień, w którym dowiem się, że znalazł się Dawca, który da mi szansę na nowe życie.
Gdybym miał możliwość wpłynięcia na Twoją o decyzję rejestracji jako potencjalny Dawca szpiku, powiedziałbym absolutnie, żebyś się nie zastanawiał. Jest tylu ludzi na świecie takich jak ja, którzy potrzebują być może właśnie Twojej pomocy. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że taka „zwykła rzecz” może uratować komuś życie.

Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, bez dużej nadwagi. Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Metody pobrania:
– Pierwsza z nich to pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Metoda ta stosowana jest w 90% przypadków. Zazwyczaj wiąże się ona z jednodniową wizytą w klinice pobrania.
– Druga metodą jest pobranie szpiku z talerza kości biodrowej. Metoda ta wiąże się z 2-3 dniowym pobytem w szpitalu ze względu na konieczność znieczulenia ogólnego.

O Fundacji
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest ponad 1 800 176 (maj 2022) potencjalnych dawców szpiku, a już 10 031 (maj 2022) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Fundacja DKMS

ULOTKA INFORMACYJNA

blank

blank

Podobne artykuły

Back to top button