ADV
KulturaWiadomości

Trzykrotny Premier Rządu, prawdziwy włodarz Sejmu, surowy, wymagający, geniusz i mistrz kompromisu – Wincenty Witos

Wśród działań jakie realizowaliśmy w ramach projektu „Historia 1920 opowiedziana mobilną grą terenową w Czchowie” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej” była prelekcja historyczna „Wincenty Witos, a sprawa Polska w latach 1917-1922” prowadzona przez Krystiana Srokę.

24 września 2020 roku na dziedzińcu zamkowym w Czchowie spotkaliśmy się trzykrotnie, stosując się do obowiązujących zaleceń dotyczących organizacji wydarzeń. Prelekcje odbyły się w plenerze, w otwartej przestrzeni, w miejscu przepełnionym historią, nie tylko średniowieczną, ale również tą z I wojny światowej (podczas wojny na wzgórzu nieopodal „baszty” znajdowały się  okopy wojenne).

O historii i wydarzeniach mających miejsce przed i w czasie I wojny światowej, które przybliżały Polaków do odzyskania niepodległości oraz o naszym lokalnym wielkim patriocie Wincentym Witosie opowiadał historyk z zamiłowania i wykształcenia, nauczyciel, autor publikacji m.in. dot. historii gminy Czchów, były pracownik Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach – Krystian Sroka. Po wprowadzeniu i przypomnieniu słuchaczom najważniejszych faktów z tamtego okresu, zaczął opowiadać o Wincentym Witosie, zwyczajnym chłopcu, który jak inne dzieci ciężko pracował w gospodarstwie rodziców. Zwykłe życie małego Wincentego szybko stało się niezwykłe. Do szkoły chodził tylko cztery lata i tylko w zimie, ale potrafił skupiać wokół siebie ludzi, czytając im największe dzieła polskich autorów, które w sercach rozpalały nadzieje o wolnej Polsce. Już jako mały chłopiec sprawiał, że ludzie go słuchali, a potem …. stanął przed trudnym zadaniem jakim było powiedzenie chłopom, że muszą zostawić swoje pola i walczyć o Polskę. Mówił, że Polska zawsze powinna być wolna, ale same słowa nie mają znaczenia, ważne aby były poparte czynami. To Witos potrafił powiedzieć chłopom, że: największym dobrem nie jest gospodarstwo, majątek, ale wolna Polska, że chleb nie będzie tak smakował, jak nie zostanie upieczony z ziaren, które wyrosną na polskiej ziemi. I w końcu to Witos sprawił, że rzesze chłopów wyruszyło bronić Warszawę w 1920 roku.

Wincenty Witos był niezwykłą osobą, która odegrała istotną rolę w walce o niepodległość Polski. To nasz regionalny bohater, pochodzący z niedalekich Wierzchosławic. Był trzykrotnie Premierem Rządu, prawdziwym włodarzem sejmu, surowy, wymagający, był geniuszem i mistrzem kompromisu. To znana postać w naszym regionie, również wśród mieszkańców naszej gminy przekazywane są wspomnienia o jego wizytach na naszym terenie.

Opowieść Krystiana Sroki o historii człowieka „stąd”, o jego wielkiej miłości do Ojczyzny, o Wincentym Witosie była bardzo pozytywnie odbierana przez słuchaczy i mogła by trwać bez końca.

Zachęcamy Państwa do obejrzenia skróconej relacji z tego wydarzenia, którą odnajdziecie na naszym Facebooku (MOKSIRu w Czchowie).

Prelekcji towarzyszyła wystawa „Wincenty Witos premierem rządu 1920” udostępniona przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, eksponaty z Izby Pamięci Grupy Rekonstrukcji Historycznej w Złotej oraz wystawa „Po NIEPODLEGŁOŚĆ – wyjątkowe pamiątki żołnierskie i patriotyczne (o wystawie opowiemy w kolejnym artykule).

Kończąc relacje z tego wyjątkowego spotkania z historią Polski i Wincentym Witosem dziękuję Krystianowi Sroka za znakomity wykład, który mam nadzieję pozostanie na długo w sercach młodych słuchaczy, obecnych na czwartkowym wydarzeniu. Dziękuję Kazimierzowi Brzyk Przewodniczącemu Rady Powiatu Brzeskiego, Markowi Chudobie Burmistrzowi Czchowa, Radnym Rady Miejskiej w Czchowie oraz wszystkim osobom za poświęcenie nam czasu i wspólne wysłuchanie prelekcji pn. „Wincenty Witos, a sprawa Polska w latach 1917-1922” prowadzonej przez Krystiana Srokę.

blank

Wydarzenie realizowane w ramach projektu „Historia 1920 opowiedziana mobilną grą terenową w Czchowie” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

Elżbieta Ogiela, Dyrektor MOKSiRu w Czchowie

blank

Podobne artykuły

Back to top button