Upamiętniając 100 lat istnienia
W ubiegłym roku jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Łękach obchodziła setną rocznicę istnienia. Niestety, ze względu na panującą pandemię COVID-19, zarząd jednostki wspólnie z władzami gminy Borzęcin podjęli decyzję o zaniechaniu zaplanowanych, uroczystych obchodów.
– Podłamani tym faktem zastanawialiśmy się, co można zrobić, aby w jakiś sposób ten wyjątkowy jubileusz upamiętnić. Jednym z pomysłów, który spodobał się większości, było zamontowanie pamiątkowego postumentu, honorując wszystkich strażaków, należących na przestrzeni minionych 100 lat do jednostki – informuje naczelnik i wiceprezes łęckich druhów, Krzysztof Wojas.
Prace, takie jak: szalunki, zbrojenia, ozdobna rabatka wykonane zostały przez strażaków społecznie. Pozostałe elementy – głaz i tablica – sfinansowano dzięki prywatnym sponsorom oraz w ramach przeprowadzonej zbiórki w jednostce.
– Działania rozpoczęły się w wakacje 2020 roku. Zmuszeni byliśmy jednak czekać na zamówioną kamienną tablicę i herb jednostki, które przytwierdzone zostały do specjalnego kamiennego postumentu dopiero w maju 2021 roku. Wszystkim sponsorom i druhom zaangażowanym w proces tworzenia instalacji upamiętniającej 100-lecie istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Łękach, Zarząd jednostki przekazuje najszczersze wyrazy wdzięczności – przyznają druhowie.
Pamiątkowy postument powstał w otoczeniu remizy. Na tablicy można przeczytać m.in: „1920-2020 PAMIĘTAJMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI, DOCEŃMY TYCH, KTÓRZY W STRAŻY SŁUŻĄ, WIERZMY W TYCH, KTÓRZY DO STRAŻY WSTĘPUJĄ. STRAŻACY – STRAŻAKOM”.
Przypomnijmy, straż w Łękach powstała w 1920 roku. Pierwsza siedziba znajdowała się w budynku w centrum wsi. W środku przechowywana była pompa (do akcji ciągniona przez parę koni) i inny sprzęt. Później swoją siedzibę miał tam GS, a po wybudowaniu remizy obiekt został rozebrany. Dziś na jego miejscu stoi figura św. Floriana.
W latach 50. strażacy wzbogacili się o samochód Dodge, a w 1967 roku zakupiono pompę spalinową o wydajności 800 litrów. Kolejnym pojazdem był Gaz, zastąpiony w 1984 roku Starem 25, otrzymanym od kolegów z Borzęcina. Na przełomie lat 60. i 70. komendantem straży był Stanisław Reczek, pełnił on także funkcję prezesa gminnej OSP w Borzęcinie. Pod koniec lat 70., za komendantury Stanisława Pikulskiego powstał plan budowy nowej remizy. Strażacy zaczęli gromadzić materiały, wykonano fundamenty. Zapał był duży, jednak szara rzeczywistość początku lat 80. spowodowała, że fundamenty na lata zarosły trawą. Do tematu budowy powrócono w 1989 roku, kiedy prezesem jednostki został Stanisław Urbaś. Przedsięwzięcie nadzorował społeczny komitet budowy, a w pracach, które wykonywała firma, pomagali także ochotnicy. Prace zakończono w 1993 roku, a dwa lata później nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie Domu Strażaka i figury św. Floriana. W budynku uruchomiono klubokawiarnię, mieszkańcy wynajmowali salę na wesela, druhowie organizowali zabawy i bale sylwestrowe, a wszystkie dochody przeznaczano na wspólne potrzeby. W 2003 roku miejscowa Wspólnota Pastwiskowa sprzedała kilka hektarów gruntów, a mieszkańcy postanowili połowę uzyskanej kwoty przeznaczyć na cele strażackie. Wyeksploatowany Star 25 nie nadawał się do dalszej pracy, postanowiono kupić nowy pojazd. Zakup wsparła gmina Borzęcin i wspólnym staraniem zakupiono samochód marki Mercedes, który został poświęcony jesienią 2006 roku.
Obecne wyposażenie jednostki umożliwia podjęcie działań ratowniczo-gaśniczych w czasie pożarów, ratownictwa medycznego oraz działań poszukiwawczo – ratowniczych. Strażacy mają do dyspozycji 2 pojazdy: lekki samochód ratowniczo-gaśniczy Volkswagen T4 z 1996r. oraz średni samochód pożarniczy Mercedes Benz z 1982 roku. Jednostka wyposażona jest także w podstawowy sprzęt strażacki, jak np.: motopompy, pompy i agregaty oraz węże tłoczne i ssawne, latarki do kierowania ruchem drogowym i walizkowy zestaw do oznakowania miejsca wypadku. Jak twierdzą druhowie, największym marzeniem jest zakup nowego samochodu lekkiego, który zwiększy mobilność strażaków i podniesie możliwości jednostki.
W ciągu swej działalności strażacy brali udział w wielu akcjach gaśniczych i powodziowych. Współuczestniczą w organizacji imprez kulturalnych, sportowych, rozrywkowych oraz wspierają święta o charakterze religijnym i patriotycznym. W okresie pandemii angażują się w akcje, np. dezynfekcję placów zabaw, wiat przystankowych, przedsięwzięcia informacyjne dotyczące Covid-19 oraz dystrybuowanie maseczek ochronnych dla mieszkańców gminy. Pomagają w akcjach mających na celu dostarczenie żywności w ramach różnych programów do osób starszych, zwłaszcza samotnych i niepełnosprawnych.
Jednostka liczy obecnie 23 osoby, w tym 5 kobiet.
—
(pio)