ADV
Religia
Trending

W środę na szlak wyruszy Piesza Pielgrzymka Tarnowska 2022 r. / 17 sierpnia 2022 r.

Już w najbliższą środę 17 sierpnia 2022 r. na pielgrzymi szlak wyruszą uczestnicy 40 Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej. W pierwszy dzień trasa pielgrzymki wiedzie drogami Powiatu Tarnowskiego i Brzeskiego. Pielgrzymi z grupy nr 8 pw. Świętego Stanisława, którzy pochodzą z dekanatów: brzeskiego oraz szczepanowskiego dotrą do celu – na plac przed budynkiem GOSiR w Mokrzyskach około godz. 19. W latach ubiegłych setki mieszkańców Biadolin, Wokowic, Sterkowca, Szczepanowa i Mokrzysk witało pielgrzymów na trasie ich przemarszu.

– Po dwóch latach przerwy od 9 dniowego czasu pielgrzymowania w tym roku ze smutkiem muszę to powiedzieć daje się zauważyć spadek liczby pielgrzymów.

Na dzień dzisiejszy po spotkaniu przed pielgrzymkowym jakie miało miejsce w poniedzialek 8 sierpnia w grupie nr 8 jest zapisanych 120 pielgrzymów, gdzie przed pandemią było to w granicach 220 osób.

W gronie tych pielgrzymów jest dużo osób które idą w tym roku pierwszy raz. Jest też bardzo dużo osób młodych w wieku szkoły średniej co napawa dużym optymizmem i nadzieją, że grupa jednak nadal będzie tętnić jak w latach ubiegłych – mówi przewodnik grupy nr 8 ks. Łukasz Polniaszek.

Od strony duchowej 4 kapłanów będzie roztaczać opiekę nad pielgrzymami. W grupie nr 8 pielgrzymować będzie także jeden kleryk oraz cztery siostry zakonne. Nad porządkiem będą czuwać porządkowi, a od strony zdrowia siostry pielęgniarki.

– W tym roku na pielgrzymce której towarzyszy hasło Chrystus nasza Paschą będziemy przeżywać liturgię Wielkiego Tygodnia, by na koniec doświadczyć obecności Chrystusa Zmartwychwstałego i zostać posłani na Jasnej Górze by nieść Go innym jako Jego uczniowie – dodaje ksiądz Polniaszek.

To że spotkanie już się odbyło nie oznacza tego że nie można się zapisać na pielgrzymkę bo można to uczynić jeszcze w tym tygodniu w kancelarii parafialnej par. św. Jakuba Apostoła w Brzesku w godzinach od 7.30 do 8.00 i od 16.30 do 18.00 lub na messengera u ks. Przewodnika albo e-mail: lukaszpol@op.pl oraz i w pierwszym dniu pielgrzymki na pierwszym postoju po wyjściu z Tarnowa.

– Droga Siostro i Drogi Bracie jeżeli może zastanawiasz się czy nie wybrać się w tym roku na pielgrzymkę, może masz jakieś obawy jak to będzie to naprawdę nie ma co się zastanawiać, ale podjąć decyzję by pójść i przeżyć wyjątkowe chwile z Panem Bogiem, Maryją i drugim człowiekiem.

Serdecznie zapraszam do wspólnego pielgrzymowania z gr. 8 św. Stanisława BM – zachęca przewodnik grupy nr 8 ks. Łukasz Polniaszek.

O Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej 

Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę to wydarzenie, które od 40 lat mobilizuje wszystkich tych, którzy chcą przeżyć szczególne „rekolekcje w drodze”. Pielgrzymka łączy w sobie trudy marszu z modlitwą w niezliczonych intencjach oraz możliwość spotkania niezwykłych ludzi, a zwłaszcza odnowienie przyjaźni z największym Przyjacielem i doświadczenie miłości oraz opieki Jego Matki. Udział w Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej to pokonywanie drogi w sensie dosłownym – fizycznym, tej mierzonej kilometrami, dążącej do sanktuarium Jasnogórskiej Pani, a także, a nawet przede wszystkim drogi w sensie duchowym, czyli ukierunkowanie całego swojego życia na Jezusa i pójście za Nim. Pielgrzymowanie to odzwierciedlenie naszego ziemskiego życia, naszego wędrowania w kierunku życia wiecznego – do domu Ojca. Tarnowska Pieza Pielgrzymka na Jasną Górę jest jednym ze sposobów głoszenia Ewangelii. Trzeba bowiem pamiętać, że jest ona formą rekolekcji z Mszą Świętą, naukami i nieustanną modlitwą. Jej wspólnotowość daje też wiele okazji do natychmiastowej weryfikacji autentyczności swojego życia duchowego.

Tarnowskie pątnictwo swoją historią sięga 1982 roku. Każdego lata, w dniach 17 – 25 sierpnia, na Jasną Górę podąża niezliczona rzesza pielgrzymów. Są oni podzieleni na 25 grup, formowanych przy wyznaczonych parafiach Diecezji Tarnowskiej. Od Krynicy i Krościenka, przez Nowy Sącz, Tarnów, po Mielec i Dębicę, wierni ziemi tarnowskiej łączą się w drodze do Matki Częstochowskiej. I choć dla wielu pobudki do wyruszenia na pielgrzymi szlak są różne, cel pozostaje niezmienny. To podjęcie osobistej próby pogłębienia swojej relacji z samym Jezusem poprzez – niejednokrotnie ciężką – wędrówkę przed Tron Matki Najświętszej – Królowej Polski.

blank

Podobne artykuły

Back to top button