Weekend seniora z kulturą na Zamku w Dębnie oraz w Dworze w Dołędze
Muzeum Okręgowe w Tarnowie bierze udział w akcji zainicjowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pn. „Weekend seniora z kulturą”. W pierwszy weekend października seniorzy mogą bezpłatnie zwiedzać wystawy stałe wszystkich oddziałów Muzeum Okręgowego w Tarnowie w godzinach ich pracy.
W niedzielę 2 października 2022 r. zwiedzać będzie można odziały muzeum znajdujące się na terenie Powiatu Brzeskiego:
- Zamek w Dębnie – od godz. 11.00 do 16.00
- Dwór w Dołędze – od godz. 9.00 do 17.00
„Weekend seniora z kulturą” to akcja której celem jest zachęcenie seniorów do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
Zamek w Dębnie
Zamek w Dębnie to jedyny na terenie Małopolski zachowany zabytek architektury możnowładczej – rezydencjonalnej. Wzniesiony został w końcu XV wieku w miejscu wcześniejszych założeń z XIII i XIV wieku. Fundatorem był Jakub Dębiński herbu Odrowąż, Kasztelan Krakowski, Kanclerz Wielki Koronny. Jako jedyna zachowana siedziba możnowładcza z roku 1480 zadziwia nowatorstwem na tle ówczesnej nowożytnej architektury świeckiej. Posiada znakomicie zachowany zespół elementów kamieniarskiego wystroju architektonicznego (portale, obramienia okien, wystrój wykuszy). Na całość założenia składają się 4 budynki skupione wokół trapezoidalnego dziedzińca, nakryte czterospadowymi dachami.
Muzeum Dwór w Dołędze
Muzeum Dwór w Dołędze, jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego w Tarnowie, mieści się w drewnianym, pierwotnie modrzewiowym, szlacheckim dworze, wzniesionym w 1848 roku dla jego pierwszych właścicieli: Marii i Aleksandra Gunterów.
Ostatnia właścicielka dworu oraz majątku, Jadwiga Wolska Tumidajska w latach siedemdziesiątych XX wieku rozpoczęła starania o utworzenie ze swojego domu muzeum. Dwór w Dołędze został udostępniony do zwiedzania w 1981 roku, po kilkuletnim remoncie oraz pracach konserwatorskich.
Obecny wystrój wnętrz nawiązuje do drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Frontowa część dworu pełni funkcje reprezentacyjne: tutaj, podobnie jak obecnie znajdował się salon, w pokoju środkowym jadalnia, a obok gabinet. Skrzydło wschodnie dworu przeznaczone było pierwotnie na sypialnie, natomiast zachodnie mieściło kuchnię oraz spiżarnię.
Historycznie dwór związany z takimi wydarzeniami jak rabacja chłopska z 1846 roku, powstanie styczniowe oraz II wojna światowa. Na przełomie XIX i XX wieku w dołęskim dworze gościła często krakowska elita kultury i nauki polskiej: Adam Asnyk, Stanisław Wyspiański, Lucjan Rydel, prof. Michał Siedlecki i inni.
W okresie II wojny światowej dwór czynnie uczestniczył w ruchu oporu, a jego ostatnia właścicielka była członkiem Armii Krajowej. Kilka kilometrów od dworu znajdowało się lądowisko „Motyl”, gdzie przeprowadzono akcje „Most II” oraz „Most III” mające na celu wywiezienie z Polski fragmentów rakiety V-2 oraz związanych z nią naukowych opracowań.
Muzeum Dwór w Dołędze posiada bogatą ofertę edukacyjną skierowaną do dzieci i młodzieży o tematyce związanej z jego historią. Jest również znany z organizowanych tu cyklicznie koncertów muzyki klasycznej – tradycji zapoczątkowanej przez kustosza Władysława Koniecznego.
—
Muzeum w Tarnowie
PLAKAT