„Wiktoria Witosa. Z Czchowa do Warszawy” – relacja z premiery mobilnej gry terenowej / zdjęcia / video
W pięknych blaskach jesiennego słońca, które wyjrzało zza deszczowych chmur 27 września 2020 roku w Czchowie miała miejsce premiera mobilnej gry terenowej „Wiktoria Witosa. Z Czchowa do Warszawy”.
Pogoda była dla nas niezwykle łaskawa, mimo iż dzień zapowiadał się pochmurny o godzinie 14:00 niebo było rozświetlone ciepłymi promieniami słońca. Wydarzenie było częścią projektu „Historia 1920 opowiedziana mobilną grą terenową w Czchowie”. Na jego realizację Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie, w koalicji z Gminą Czchów, Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Czchowskiej oram Miejską Biblioteką Publiczną w Czchowie otrzymał dofinansowanie ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”. Premierę gry poprzedziły szkolenia, gromadzenie materiałów źródłowych, przygotowywanie zadań, testy i konsultacje z firmą Good Books. Powstała gra miała na celu przybliżenie ogólnopolskich i lokalnych wydarzeń z okresu I wojny światowej i lat międzywojennych, poznanie miejscowości Czchów oraz dokładniejsze przyjrzenie się sylwetce jednej z 7 osób, które miały największy wpływ na losy Bitwy Warszawskiej – Wincentego Witosa – lokalnego patrioty, przywódcy ruchu ludowego walczącego o niepodległość i wyzwolenie narodu polskiego. W grze osadzone zostały także ważne dla gminy Czchów miejsca, postaci, zagadnienia oraz ciekawostki historyczne związane z regionem. Celem gry nie było sprawdzanie wiedzy historycznej uczestników, ale przekazywanie tej wiedzy przy okazji zabawy, w atrakcyjnej i nieszablonowej formie.
Wrześniowe wydarzenie zainaugurowała Elżbieta Ogiela – dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie, witając wszystkich zebranych wokół czchowskiej fontanny w centrum rynku, gdzie znajdował się punkt startowy gry. Następnie dziękując za przybycie zaprosiła do wspólnego świętowania 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, w której za sprawą Wincentego Witosa brali udział również mieszkańcy gminy Czchów. Alicja Krawczyńska z wrocławskiej firmy Good Games, wspierająca nas podczas premiery naszej pierwszej mobilnej gry udzieliła wstępnych informacji i rad związanych z instrukcją techniczną po czym gra wystartowała. Zgłosiło się do niej 46 osób w 16 drużynach. Najliczniej reprezentowana okazała się szkoła w Jurkowie. Mieliśmy również wśród uczestników m.in. reprezentantów szkół podstawowych z Tymowej, Tworkowej oraz Złotej. Wszyscy świetnie się bawili, uczestnicząc w rozgrywkach. Przechodząc przez kilka urokliwych miejsc Czchowa uczestnicy zdobywali punkty. Gracze musieli rozwiązać szereg zagadek, wykazać się umiejętnościami logicznego myślenia oraz znajomości faktów historycznych, aby zdobyć jak najwięcej punktów i jak najszybciej dotrzeć na metę. Grę rozgrywali na smartfonach, w aplikacji mobilnej Action Track. O samych zadaniach więcej nie zdradzimy. Gra jest dalej dostępna. Kod QR gry do zeskanowania w aplikacji Action Track jest na plakatach oraz na naszej stronie internetowej www.moksir.czchow.pl i Facebooku. Ci, którzy nie brali udziału w grze, mieli tymczasem możliwość posłuchać pięknych patriotycznych piosenek np. „My Pierwsza Brygada”. Po zakończeniu gry, przed wynikami, odbył się pokaz rekonstrukcyjny w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” z udziałem Bogdana Gierka naszego lokalnego pasjonaty historii. Rekonstruktor Mateusz Sarnecki chętnie opowiadał o eksponatach, które pochodziły z okresu I wojny światowej. Pokaz przybliżył widzom m.in. umundurowanie, broń i techniki walki ułanów.
W końcu nastąpił moment ogłoszenia wyników. Miejsce pierwsze zajął patrol „WILCZA” (Jurków) w składzie: Klaudia Pajor, Agnieszka Wojtal, Karolina Gnyla, Anna Duch, miejsce drugie patrol „Chłopcy Pani Pajor” (ZS w Czchowie) w składzie: Filip Ptak, Jakub Nowicki, Mariusz Malaga, a miejsce trzecie patrol „Klasa VIII Jurków” w składzie Dominika Kołodziej, Marcelina Martyka, Patrycja Szpak, Adrian Janawa. Nagrody w postaci gier planszowych otrzymały wszystkie patrole biorące udział w premierze gry. I zwycięzcom, i wszystkim graczom dziękujemy za udział oraz gratulujemy. Dodatkowa nagroda w postaci gry edukacyjnej „NIEPODLEGŁA” z serii wydawniczej Instytutu Pamięci Narodowej trafiła również do Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Jurkowie, której uczniowie uczestniczyli w warsztatach technicznych z tworzenia mobilnych gier. Uczestnicy po przybyciu na metę mogli również skosztować grochówki, którą przygotowało KGW „Złockie Babeczki”.
Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie składa serdeczne podziękowania wszystkim, dzięki którym mogliśmy w ten sposób uczcić 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej zwanej „Cudem nad Wisłą”, wszystkim, którzy włączyli się w realizację projektu i organizację premiery gry, a w szczególności: pracownikom Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie; pracownikom Biura Programu „Niepodległa”; Publicznej Szkole Podstawowej w Jurkowie oraz jej uczniom, zespołowi Good Books i Good Games – Alicji Krawczyńskiej, Natalii Różyckiej; Rekonstruktorom z Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Gorlice 1915” a w szczególności Bogdanowi Gierkowi, który służył swoją pomocą przy nagraniu spotu promocyjnego; paniom z KGW „Złockie Babeczki”, Wojciechowi Kobylańskiemu – Shoot Shoot Still & Motion; Instytutowi Pamięci Narodowej – Oddział w Krakowie za przekazanie wspaniałych nagród w postaci edukacyjnych gier planszowych oraz naszym partnerom medialnym: TVP3 Kraków, Radiu RDN, portalowi „Informator Brzeski” oraz miesięcznikowi „Czas Czchowa”.
—
IB
Fot. Maciej Mazur i Paweł Tarsia