Wiosna! Jesteśmy uratowani! Marzec i kwiecień to miesiące bocianich przylotów. Także w Powiecie Brzeskim pojawiają się sygnały o obserwacjach skrzydlatych sąsiadów, którzy powrócili z afrykańskich wojaży. Jednego z nich udało się już w niedzielę wypatrzyć w gnieździe w Sufczynie (obok restauracji Nasz Młyn i serwisu samochodowego Uran).
Dziękujemy panu Leszkowi za udostepnienie zdjęcia.
Naukowcy twierdzą, że w tym roku jednak masowy przylot bocianów z Afryki opóźni się nawet o 2 tygodnie. W tradycyjnych bocianich żerowiskach w Sudanie i Czadzie przeciąga się bowiem pora sucha, co powoduje że wiele ptaków jeszcze nie wyleciało do Polski. Prognozy pogody wskazują, że monsunowe deszcze są spóźnione nawet o 2 tygodnie. O tyle też później bociany zaczną masową wylatywać w naszym kierunku. Jeśli po drodze nie natrafią na niesprzyjającą pogodę, to do polskich gniazd powinny dotrzeć w okolicach Wielkanocy.
Bocian biały kojarzy się z polską wsią. Bocian biały może mieć ok. 120 centymetrów wzrostu, a rozpiętość jego skrzydeł przekraczać 2 metry. Przy sprzyjających dla siebie warunkach atmosferycznych potrafi lecieć na wysokości nawet 1000 metrów, co jest dla naszego oka niezauważalne.
Uznawany za symbol szczęścia, podejrzewany o przynoszenie dzieci, chroniony i obdarzany szczególną troską od zamierzchłych czasów, teraz sam przeżywa kłopoty, a jego populacja niepokojąco maleje. Dlatego tak bardzo ważna jest ochrona bierna i czynna bociana białego oraz potrzeba jeszcze lepszego poznania zwyczajów i zachowań tego gatunku. Temu wszystkiemu służy szereg inicjatyw podejmowanych przez ornitologów.
—
foto: Leszek Ząbkowski
IB / twojapogoda.pl / wikipedia