Wiosna w lesie – społeczny obchód lasu w Okocimiu i Kopalinach
Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Paweł Szczygieł oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Brzesko Paweł Dzięgielowski zapraszają wszystkich ciekawych co w lesie słychać do wspólnej wędrówki po lasach w Okocimiu i Kopalinach.
– Przypatrzymy się razem pracom prowadzonym przez leśników, dowiemy co i dlaczego dzieje się w lesie oraz co z tego będzie za 5, 10 a nawet 100 lat – zachęcają organizatorzy.
Spotykanie odbędzie się 2 maja 2023 r.
Jedna z proponowanych tras rozpoczyna się na Krzyżowych, gdzie można zostawić swój samochód i dalej udać się pieszo w kierunku Porąbki Uszewskiej.
Las Okocimski leży na terenie Leśnictwa Okocim i jest największym kompleksem leśnym Nadleśnictwa Brzesko. Jest on ukształtowany ręką człowieka, który na tym terenie prowadzi gospodarkę od kilkuset lat. Dziś lasy w Polsce łączą wiele funkcji, a najważniejsze z nich to funkcje: produkcyjne, ochronne i społeczne.
Podstawą działania leśników jest urządzanie lasu – królowa leśnych nauk, gromadząca wiedzę z zakresu ekologii, ekonomi, hodowli, inżynierii czy geodezji leśnej. Jest to sposób na świadome kształtowanie obszarów leśnych, aby las przynosił jak najwięcej korzyści w postaci ważnego dla gospodarki surowca drzewnego, miejsc wypoczynku ludności, bytowania zwierząt, rezerwuaru wody oraz wielu innych pożytków.
Najbardziej widocznym przejawem urządzania lasu jest podział powierzchniowy – wycięte linie oddziałowe, szlaki zrywkowe i składnice drewna, drogi, oddziały. Na tym terenie jako pierwszy swoje lasy urządzał baron Jan Goetz-Okocimski. W tamtych czasach (koniec XIX w.) podejście do lasu miało charakter wybitnie agrotechniczny, ze szczególnym naciskiem na płodozmian i korzyści finansowe. Oddziały dzieliły się głównie według rosnących gatunków – oddzielnie na poszczególnych wydzieleniach rosły sosny, modrzewie, dęby, ale również gatunki obce polskiej florze: daglezje, wejmutki, kasztanowce czy dęby czerwone. Właściciel dóbr okocimskich nie zapominał jednak o innych celach lasu. Był las dworski wokół pałacu, gdzie znajdowały się ujęcia wody dla browaru, był też las o charakterze piknikowo-myśliwskim, którego nazwa – Bażantarnia, przetrwała w użyciu do dziś. Ślady po okocimskich urządzeniowcach są ciągle widoczne w postaci licznych kamieni granicznych, słupków oddziałowych, rowów i wałów granicznych czy wizur wzdłuż linii oddziałowych.
Uważny piechur wędrując może zaobserwować wszystkie te elementy podczas leśnej wyprawy.
Miejsca spotkania:
1. leśnictwo Okocim – Krzyżowe (lokalizacja.- https://goo.gl/maps/92Ch8nX5uB2CDsjS6)
2. leśnictwo Kopaliny – skład „Na płytach” (lokalizacja: https://goo.gl/maps/5Gxg64kfYivbRySQ6)
Zapisy do dnia 26 kwietnia 2023 r.: brzesko@krakow.lasy.gov.pl
Liczba miejsc ograniczona. Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
– Zabierz wygodne buty i dobry humor – dodają organizatorzy.
Ze względów organizacyjnych dokładne miejsce i godzina zbiórki zostanie podana w dniu 28 kwietnia 2023 r. na stronie internetowej nadleśnictwa oraz FB RDLP w Krakowie.
—
foto: Michał Wieciech
IB / LP
PLAKAT