„Z bibliotecznego archiwum” / Katalog biblioteczny
W PiMBP w Brzesku od ponad 10 lat działa już katalog elektroniczny, jako swego rodzaju ciekawostka wciąż dostępny jest również katalog tradycyjny.
Czy pamiętacie czasy, gdy książek potrzebnych do napisania pracy w szkole czy na studiach szukało się nie poprzez wygodną wyszukiwarkę katalogu elektronicznego, lecz przeglądając dziesiątki tysięcy niedużych karteczek umieszczonych w długich szufladach znajdującej się w bibliotece szafy zwanej katalogiem? Jeśli tak, to wiecie z pewnością, jak żmudne to było zadanie i jak dużym ułatwieniem dla uczniów, studentów, wykładowców, badaczy, publicystów itp. stały się powszechne obecnie katalogi online.
Mówiąc najprościej, katalog biblioteczny to spis wszystkich książek znajdujących się w bibliotece. Historia katalogów sięga czasów starożytnych, zaś pierwszym znaczniejszym tego rodzaju spisem był katalog Biblioteki Aleksandryjskiej. W kolejnych wiekach katalogi biblioteczne stanowiły narzędzie zarządzania księgozbiorem przez bibliotekarzy, z czasem stały się również cennym źródłem, w którym informacji mogli poszukiwać także sami czytelnicy.
Katalog biblioteczny jest systemem, który może być zorganizowany wedle rozmaitych kryteriów, stąd też różne ich rodzaje. W zależności od typu i potrzeb biblioteki występują m.in. katalogi rzeczowe, krzyżowe, centralne, topograficzne.
—
PiMBP w Brzesku