Parafie Jakubowe i caminowicze zostali zawierzeni Jasnogórskiej Pani. W wydarzeniu uczestniczyli członkowie Bractwa Jakubowego z Brzeska wraz z duszpasterzami.
Była to już XIV pielgrzymka brzeskiej parafii św. Jakuba na Jasną Górę. W ubiegłym roku nie doszła ona do skutku ze względu na bardzo restrykcyjne obostrzenia związane z pandemią. W tym roku z racji Świętego Roku Jakubowego, przy zachowaniu wszystkich wymagań epidemicznych, jakie obowiązują na Jasnej Górze, z przedstawicielami Bractwa Jakubowego udaliśmy się na pielgrzymkę. Do busa parafialnego zabrali się: ks. proboszcz, ks. senior Łukasz Polniaszek, prezes Bractwa Krzysztof Kokoszka, Adriana Błaszczyk, Sławka Bezpalko, Antoni Stec oraz Katarzyna i Dariusz Żakowie, którzy mieli być uroczyście w kaplicy Cudownego Obrazu włączeni do naszego bractwa.
Na Jasną Górę przybyliśmy przed godz. 10. Kilka minut po 10.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, w której brały udział także Bractwa z Jakubowa, Szczyrku, Więcławic Starych, Ośna Lubuskiego, Lęborka i Piotrkowa Kujawskiego wraz ze swoimi duszpasterzami. Rozważania prowadziło nasze bractwo, a przewodniczył jej ks. Łukasz, przewodnik brzeskiej 8 PPT na Jasną Górę.
Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej udaliśmy się do kościoła św. Jakuba Apostoła w Częstochowie, który znajduje się przy alejach. Charakterystyczny wygląd tej świątyni przypomina, że jest to dawna cerkiew prawosławna. Jasnogórscy pielgrzymi z naszej tarnowskiej pielgrzymki doskonale kojarzą tę świątynię, która znajduje się po prawej stronie alei, w połowie drogi na Jasną Górę.
W kościele przywitał nas proboszcz tej Jakubowej częstochowskiej parafii, przybliżył nam historię tego kościoła i przed Najświętszym Sakramentem odmówiliśmy Różaniec, który z rozważaniami poprowadził brzeski kustosz ks. Józef Drabik i na zakończenie Różańca wręczył obecnym tam kustoszom sanktuariów św. Jakuba w Polsce wybite przez nasze sanktuarium medale upamiętniające Jubileuszowy Rok św. Jakuba 2021-2022. Po nabożeństwie różańcowym zostaliśmy wszyscy zaproszeni przez proboszcza ks. kan. Kazimierza Zalewskiego na plebanię na poczęstunek.
Po obiedzie wszyscy nabrali sił i udaliśmy się jeszcze raz na Jasną Górę, na Mszę św. o godz. 13.30. Eucharystii, która była transmitowana przez TV Trwam, przewodniczył kustosz pierwszego sanktuarium Jakubowego w Polsce, które znajduje się w Jakubowie – ks. kan. Stanisław Czerwiński.
Zanim rozpoczęła się Msza św., po powitaniu pielgrzymów przez ojca paulina nasz ksiądz proboszcz wręczył poświęcone pielgrzymie szaty nowym członkom naszego bractwa – Katarzynie i Dariuszowi. Następnie ks. Czerwiński odczytał list skierowany do pielgrzymów jakubowych od biskupa diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeusza Lityńskiego, na której terenie znajduje się Jakubów.
W liturgię włączyli się brzescy pielgrzymi – czytanie odczytał Krzysztof Kokoszka, psalm zaśpiewała Adrian Błaszczyk, a modlitwę powszechną przeczytał Dariusz Żak. Kazanie na Mszy św. wygłosił ks. Drabik. W kazaniu przybliżył ideę i sens pielgrzymowania, fenomen dróg jakubowych w Polsce i, kończąc kazanie, przywołał wydarzenie z życia św. Jakuba z czasu, kiedy głosił Ewangelię na terenach Półwyspu Iberyjskiego. Apostoł, zniechęcony i zrezygnowany niepowodzeniami i brakiem efektów swojej pracy apostolskiej, chciał wracać do Jerozolimy. Wtedy miała mu się ukazać Najświętsza Maryja Panna, stojąca na kolumnie, którą przynieśli aniołowie. W rozmowie z Jakubem dodała mu sił i serdecznie zachęciła, aby się nie zrażał niepowodzeniami, owoce jego pracy będą widoczne później. Dziś to miejsce spotkania św. Jakuba z Maryją nazywa się Saragossa. To jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych Hiszpanii, a czczona jest tam Matka Boża na Kolumnie (del Pilar). – Tak my dzisiaj – mówił dalej kaznodzieja – może zrezygnowani, zniechęceni, przybici całą tą sytuacją, jaka nas otacza od ponad roku, przychodzimy na to miejsce szczególne i święte, najważniejsze na mapie polskiego pielgrzymowania – na Jasną Górę, a Maryja mówi tak, jak kiedyś do św. Jakuba: „Nie zniechęcaj się, nie rezygnuj, nabierz tutaj sił i odwagi. Przyjdzie taki czas, że wrócą tutaj pielgrzymi, że znowu na pielgrzymich szlakach na Jasną Górę i na wszystkich polskich i europejskich Drogach św. Jakuba, pojawią się pielgrzymi. Zaufaj, Ja jestem z tobą, z tobą jest św. Jakuba – patron pielgrzymów”.
Po Mszy św. został odczytany Akt zawierzenia Matce Bożej Częstochowskiej wszystkich parafii św. Jakuba w Polsce oraz wszystkich pielgrzymów. W czasie Eucharystii w jasnogórskim sanktuarium ks. Łukasz, jako prefekt Zespołu Szkół Branżowych i Technicznych w Brzesku, modlił się w intencji maturzystów z brzeskiej „Zielonki”.
Wracając z Jasnej Góry, do domu „udaliśmy się inną drogą”, by w drodze powrotnej nawiedzić jeszcze Archiopactwo Ojców Cystersów w Jędrzejowie i pomodlić się na grobie bł. Wincentego Kadłubka. Prawdziwy pielgrzym chce jak najlepiej i jak najowocniej wykorzystać czas, jaki Pan mu daje na pielgrzymowanie.
Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==
—
foto: KS. MARCIN GAZDA
Tarnowski Gość Niedzielny / XJD