ADV
blank
Wiadomości
na czasie

Z kart historii / Antoni Trzepla ps „Krakus” skazany na karę śmierci – 20 marca 1948 r.

20 marca 1948 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie pod przewodnictwem kapitana Ludwika Kiełtyki skazał na trzykrotną karę śmierci Antoniego Trzeplę ps „Krakus” członka Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, żołnierza oddziału dywersyjnego dowodzonego przez Zdzisława Baszaka, pseud. „Pirat”, kierownika placówki stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość w Przybysławicach.

Skład sędziowski obradował w składzie: Przewodniczący kpt. Ludwik Kiełtyka; Ławnicy: sierż. Leon Piesik, sierż. Bronisław Turopolski.

W uzasadnieniu podano, że: „był jednym z przywódców „bandy terrorystyczno-rabunkowej” jako najstarszy wiekiem i intelektem, dokonał szeregu napadów na urzędy w celu przywłaszczenia pieniędzy, wyjął zamek z karabinu funkcjonariuszowi MO w czasie napadu na Urząd Skarbowy w Brzesku, sam uwolnił się z aresztu UB w Dąbrowie Tarnowskiej, posiadał broń palną, brał udział w zamachu na posterunek MO w Radłowie, postrzelił i rozbroił funkcjonariusza PUBP i zabrał mu buty, uwolnił z posterunku MO w Borzęcinie Mieczysław Pudełko”.

Wyrok wykonano 16 czerwca 1948 roku w więzieniu w Tarnowie. Jego ciało odnaleziono 1 września 2015 r. na  kwaterze 12 na cmentarzu w Tarnowie-Krzyżu. Ciało zidentyfikowano 9 czerwca 2016 r.

Antoni Trzepla (1910-1948)
Ps. „Krakus”
Urodził się 5 czerwca 1910 r. w Krakowie. W latach 1931–1932 odbył służbę wojskową. Na początku okupacji został aresztowany przez Niemców. Uciekł z więzienia św. Michała w Krakowie i wstąpił do ZWZ-AK. Należał do oddziału dywersyjnego dowodzonego przez Zdzisława Baszaka „Pirata”. Od jesieni 1945 r. kierowała Placówką WiN w Przybysławicach. Był też łącznikiem kierownika Rady WiN Dąbrowa Tarnowska chor. Jana Woźnego „Burzy”.

We wrześniu 1946 r. został aresztowany przez UB, ale zdołał uciec. Dołączył do oddziału dywersyjnego Władysława Pudełka „Zbroi”. Nie ujawnił się w czasie amnestii wiosną 1947 r. i do jesieni współtworzył kilkuosobową grupę przetrwania, koncentrując działalność na akcjach rekwizycyjnych w instytucjach państwowych.


foto: IPN
Historia Polski dzień po dniu / IB / IPN

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button