Zapraszamy do wysłuchania podcastu z udziałem pochodzącej z Łysej Góry Jolanty Ogar-Hill – wicemistrzynią olimpijską, która znalazła swoje miejsce w panteonie największych gwiazd polskiego żeglarstwa.
—
Znacie pewnie kawały z serii „Przychodzi baba do lekarza”… Jola Ogar-Hill miała 23 lata, kiedy trafiła na konsultacje lekarskie do dr Witolda Dudzińskiego. Do gabinetu wchodziła jako dobra siatkarka z ligowymi aspiracjami, a wyszła z niego jako… żeglarka, która w życiu nie siedziała na łódce. Tak było.
Jak się to skończyło? Srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w klasie 470 w załodze z Agnieszką Skrzypulec, do tego dwa złote medale mistrzostw świata, złoty medal mistrzostw Europy, wicemistrzostwo świata i wiele innych sukcesów, dzięki którym Jola ma trwałe miejsce w panteonie największych gwiazd polskiego żeglarstwa.
W rozmowie z Jakubem Jakubowskim w podcaście Moc Wiatru Jola mówi nie tylko o swojej pięknej karierze sportowej, ale też o:
✅ miłości do swojej żony i ich córeczki
✅ odwadze
✅ kroczeniu przez życie z maskami na twarzy
✅ odnajdywaniu własnej tożsamości
✅ rodzicielstwie
✅ lojalności
✅ przyjaźni z kimś, kogo się wcześniej skrzywdziło
✅ są też łzy wzruszenia na pewne wspomnienia
✅ jest też wątek obiadu z Michelle Obamą i wyborów na prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego.
Zapraszamy do odsłuchu
Jolanta Ogar-Hill (Łysa Góra)
Jolanta Katarzyna Ogar-Hill urodziłą się 28 kwietnia 1982 w Brzesku. Jest żeglarką w klasie 470, trzykrotną olimpijka (2012 – reprezentacja Polski, 2016 – reprezentacja Austrii i 2021 – reprezentacja Polski), wicemistrzynią olimpijską, mistrzynią Europy i świata.
Droga Jolanty Ogar-Hill do tego by wystartować podczas igrzysk olimpijskich była nieco nietypowa. Zanim została żeglarką, przez ponad 10 lat grała w siatkówkę w I i II lidze. Najpierw w Gryfie Brzesko, potem w Sandecji Nowy Sącz, a następnie w Armaturze Kraków. Była lewą atakującą. W 2006 roku pod wpływem dr Witolda Dudzińskiego, lekarza reprezentacji Polski w żeglarstwie, zaczęła uprawiać żeglarstwo. Jej partnerką w klasie 470 została Katarzyna Tylińska. W 2008 roku została załogantką Agnieszki Skrzypulec. Razem zdobyły siedem tytułów mistrza Polski i kwalifikując się do Igrzysk Olimpijskic w Londynie, w których zajęły 12. lokatę. Po igrzyskach przyjęła propozycję przejścia do reprezentacji Austrii, w której jej partnerką została Lara Vadlau. Z Valdau w styczniu 2013 w Miami odniosła zwycięstwo w otwartych mistrzostwach Ameryki Północnej, a w mistrzostwa Europy zajęła 3 miejsce. W czerwcu 2014 roku uzyskała obywatelstwo austriackie. Miesiąc później zdobyła mistrzostwo Europy, a we wrześniu 2014 r. mistrzostwo świata i kwalifikację do igrzysk w 2016 r. Sukcesy 2014 roku zostały nagrodzone w Austrii nagrodą „zespołu roku”. Po czterech latach wróciła do reprezentacji Polski, ponownie tworząc jedną załogę ze Skrzypulec, czego efektem jest 2 miejsce (srebrny medal) na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020.
Klasa-470 to dwuosobowa klasa żaglówek. Jej projektantem jest Andre Cornu. Została skonstruowana w 1963 roku, a od 1976 roku jest klasą olimpijską. Początkowo była ona klasą otwartą, jednak od 1988 mężczyźni i kobiety startują w niej osobno.
Największe sukcesy:
1 miejsce Mistrzostwa Świata – Santander 2014 (z Larą Vadlau)
1 miejsce Mistrzostwa Europy – Ateny 2014 (z Lara Vadlau)
2 miejsce mistrzostwa Świata – La Rochelle 2013 (z Larą Vadlau)
3 Mistrzostwa Europy – Monako 2017 (z Agnieszką Skrzypulec)
3 Mistrzostwa Europy – Formia 2013 (z Larą Vadlau)
12 miejsce Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012 (z Agnieszką Skrzypulec)
1 miejsce – Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe 2019 (z Agnieszką Skrzypulec)
regaty Pucharu Świata – 6. miejsce Kilonia (2011), 8. miejsce Majorka (2012)
Start podczas Igrzysk Olimpijskich Rio 2016
2 miejsce (srebrny medal) Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020 (z Agnieszką Skrzypulec)
Moc Wiatru – o podkaście
Wejdź z nami do żeglarskiego świata. Wybitni żeglarze, morskie przygody, wyprawy pod żaglami, kulisy życia sportowców. Moc wiatru to nie tylko inspirujące rozmowy o żeglarstwie i sporcie. To także rozważania o marzeniach i inspiracjach. To opowieści o drodze do wytyczonego celu, która często okazuje się ważniejsza niż jego osiągnięcie. Każdy odcinek przynosi dawkę motywacji i zachęty do podążania za swoimi pasjami.
—
PZŻ