Zaborów. Św. Józef odwiedza Rycerzy Kolumba
W parafiach diecezji tarnowskiej, gdzie są Rycerze Kolumba, trwa peregrynacja ikony opiekuna Świętej Rodziny.
Ikona jest kopią łaskami słynącego wizerunku świętego z sanktuarium w Montrealu w Kanadzie. Do tej pory w diecezji tarnowskiej odwiedziła parafie w Szczepanowie, Buczu i Borzęcinie Dolnym. Obecnie przebywa w kościele parafialnym w Zaborowie, gdzie została uroczyście powitana 25 stycznia 2023 r.
Galeria zdjęć / Tarnowski Gość Niedzielny <==
Obraz wnieśli do kościoła Rycerze Kolumba. Modlitwę przed wizerunkiem św. Józefa odmówił ks. proboszcz Józef Oleksy, który następnie przewodniczył Mszy św.
Wikariusz parafii ks. Paweł Kurzeja podkreślił w homilii rolę św. Józefa w duchowej formacji Rycerzy Kolumba.
– Jest dla was wzorem mężczyzny, męża i ojca w czasach, które charakteryzuje kryzys męskości, małżeństwa i ojcostwa. Dla nas wszystkich opiekun Świętej Rodziny jest wzorem zawierzenia Bogu i wypełniania Jego woli – mówił ks. Kurzeja, dodając że choć Ewangelie nie zanotowały ani jednego słowa św. Józefa, to znając żydowski zwyczaj nadawania imienia można powiedzieć, że jedynym słowem, które powiedział św. Józef jest Jezus.
– Dla Jezusa porzucił on swoje plany na życie, chronił Go przed niebezpieczeństwami uczył pracy i poświęcenia, zapewnił Mu dom i opiekę, Wszystko co robił, czynił dla Jezusa – mówił duszpasterz.
Po Mszy św. rycerze prowadzili modlitwę różańcową, był też czas na osobistą modlitwę w ciszy przed ikoną świętego.
Peregrynacja ma charakter modlitewny, ale i charytatywny.
– Ofiary zbierane podczas wizyty obrazu św. Józefa będą przeznaczone na Dom Samotnej Matki w Tarnowie – mówi koordynator Okrągłego Stołu Rycerzy Kolumba w parafii w Zaborowie Tadeusz Dobosz.
Jak podkreśla zaborowski koordynator, to nie jedyna akcja charytatywna, w której uczestniczą Rycerze Kolumba.
– Ostatnio braliśmy udział w świątecznej akcji „Paczuszka dla Maluszka”, która również wspierała domy samotnej matki – dodaje pan Tadeusz.
Rycerze Kolumba aktywnie współpracują z duszpasterzami w Zaborowie.
– Pomagają w różnych pracach. Przygotowują szopkę, grób Pański, ocieplali strop na kościele, odśnieżają jak trzeba. Można na nich polegać – mówi ks. Oleksy.
Warto dodać, że peregrynacja ikony św. Józefa rozpoczęła się na Jasnej Górze 8 października 2022 roku. Abp Wacław Depo poświęcił wówczas trzy kopie, które powędrowały do różnych parafii w Polsce. Błogosławieństwa udzielił wszystkim modlącym się przed ikoną papież Franciszek.
—
FOTO GOŚĆ
KS. ZBIGNIEW WIELGOSZ