Zakazana miłość. Polak z Jarosławia i Żydówka z Brzeska uciekli z Auschwitz
Zakazana miłość Polaka z Jarosławia i Żydówki z Brzeska, którzy uciekli z Auschwitz w ostatnich tygodnia pojawiła się ponownie ogólnopolskich mediach. W rocznicę ich ucieczki – tragiczną historię wielkiej miłości opisały duże ogólnopolskie portale – w tym Polskie Radio, Gazeta.pl i Onet.pl.
Obóz Auschwitz-Birkenau to piekło, jakie Niemcy zgotowali na ziemi. Jednak nawet w tej fabryce śmierci – w tak nieludzkich warunkach, w miejscu gdzie królowała przemoc, nienawiść i śmierć, potrafiły rodzić się uczucia głębokie i czyste, bezinteresowne. Takie uczucie połączyło Żydówkę Malę i Polaka Edwarda. Młodzi ludzie poznali się na przełomie 1943 i 1944 roku w obozie. 24 czerwca 1944 uciekli z Auschwitz w przebraniu. Przez trzynaście dni sprzyjało im szczęście, ale później wpadli w ręce Niemców. Gdy odkryli, że schwytana dwójka to uciekinierzy z Auschwitz, odesłali ich do obozu. Sadystyczny komendant Birkenau Josef Kramer postanowił przykładnie ukarać zakochanych. Wyrok wykonano 22 sierpnia 1944 w Auschwitz: Edward został powieszony w obozie męskim, co do Mali to według relacji miała sobie podciąć żyły w trakcie odczytywania wyroku. W drodze do krematorium dziewczyna zmarła.
Mala Zimetbaum była belgijską Żydówką, która urodziła się w Brzesku w styczniu 1918 r. jako córka Pinkasa i Chai Zimetbaum. Mając 10 lat, w 1928 r. wraz z rodziną wyemigrowała do Antwerpii w Belgii. Mala była bystra, uzdolniona matematycznie i językowo, co okazało się bardzo pomocne w jej życiu. Działała w młodzieżowej organizacji Hanoar Hatzioni. Została aresztowana w 1942 r. i wywieziona do Auschwitz. W obozie poznała pochodzącego z okolic Jarosławia Edwarda Galińskiego, który aresztowany wiosną 1940 roku, mając 17 lat, trafił do Auschwitz w pierwszym transporcie ponad 700 polskich więźniów wywożonych z Tarnowa do Oświęcimia 14 czerwca tegoż roku.
Przed laty – w 2004 roku o historii jako pierwszy napisał Zbigniew Stós z portalu brzesko.ws / Mala Zimetbaum najsłynniejsza w świecie brzeszczanka <==
Artykuły można znaleźć na stronach:
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2531218,Jeden-transport-dwa-odmienne-zyciorysy <==
—
foto: wikipedia
IB / wielkahistoria