Zatruta Uszwica. Martwe ryby w Maszkienicach / 27 września 2020 r.
W sobotę 26 września 2020 r. około godziny 9.00 na brzegach rzeki Uszwica znaleziono śnięte ryby. Trwają badania wody, a sprawę wyjaśnia policja.
Martwe ryby w korycie rzeki Uszwicy zauważyli mieszkańcy Maszkienic, którzy natychmiast poinformowali o tym fakcie Policję oraz Polski Związek Wędkarski. Pierwszy patrol policji pojawił się na miejscu około godziny 10, a zespół techników policyjnych około godziny 11.00 pobrał próbki wody i dokonał oględzin. Próbki wody zostały pobrane około godziny 13.00 także przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Wg informacji jakie otrzymaliśmy od mieszkańców, nad wodą nie unosił się żaden zapach, który mógłby pomóc wyjaśnić przyczyny śnięcia ryb. Główną hipotezą stawianą przez mieszkańców, jest jednak celowe zanieczyszczenie Uszwicy niebezpieczną substancją. To jednak ustalą dopiero badania wody oraz pobranych ryb.
Do skażenia doszło na pewno powyżej miejsca w którym odnaleziono martwe ryby.
– 26 września 2020 r. w godzinach porannych otrzymaliśmy zgłoszenie o śniętych rybach w rzece w miejscowości Maszkienice. Na miejscu policjanci wykonali oględziny, pobrali także do analizy próbki wody. O sytuacji powiadomiono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W ramach prowadzonego postępowania wyjaśniamy okoliczności tego zdarzenia – informuje Ewelina buda oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Brzesku.
Wśród ryb jakie padły znalazły się m.in. klenie, miętusy, brzanki, brzany, kiełbie i okonie. Jak podkreślają wędkarze do takich zdarzeń na Uszwicy dochodzi średnio co 2-3 lata. Podobne zdarzenie miało miejsce pod koniec lipca 2018 r.
Zanieczyszczanie środowiska to przestępstwo z artykułu 182 Kodeksu karnego.
Warto przytoczyć brzmienie powyższego artykułu zgodnie z którym:
,,§ 1. Kto zanieczyszcza wodę (…) w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody (…) lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli czyn określony w § 1 został popełniony w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 3 działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.
—
foto: nadesłane Artur Liszek / foto Mumin Fpv
IB
ZDJĘCIA
Miejsce zdarzenia
MAPA – Google
Brzanki i brzany. Pała z ortografii!
Połowa Jadownik ma odprowadzenie do rzeki ale równie dobrze ktoś mógł wlać do Uszwicy.