ADV
Wiadomości
Trending

Zbiorniki retencyjne w Okocimiu, Gosprzydowej i Lipnicy Murowanej. Czy powstaną?

Potężna powódź jaka w ostatnich dniach nawiedziła południową i południowo-zachodnią część Polski przypomniała wielu osobom obrazy z lipca 1997 roku, gdy intensywne opady deszczu związane z niżem genueńskim dotknęły w niszczycielski sposób tereny Powiatu Brzeskiego. Szczęśliwy zbieg okoliczności spowodował, że tym razem powódź oszczędziła nasze tereny. Czy nasze tereny byłyby gotowe na tak wielką wodę? Odpowiedź na to pytanie jest więcej niż skomplikowana.

Z pytaniem w sprawie dalszych losów koncepcji budowy zbiorników retencyjnych w Okocimiu, Gosprzydowej i Lipnicy Murowanej, które zdaniem ekspertów miały zabezpieczyć teren Powiatu Brzeskiego przez zagrożeniem powodzią zwróciliśmy się do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie. Niezwłocznie po otrzymaniu odpowiedzi przekażemy ją naszym czytelnikom.

Zbiorniki retencyjne w Okocimiu, Gosprzydowej i Lipnicy Murowanej – potrzebne czy niepotrzebne?

Od lat samorządowcy nie wracają do tematu kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Uszwicy. Wyjątkiem była tu Gmina Borzecin, gdzie m.in. w centrum Borzęcina pojawiło się kilka kilometrów przeciwpowodziowego muru zaporowego. Niestety większym problem jaki na bieżąco trapi mieszkańców gmin nad Uszwicą okazuje się bowiem susza i niedobory wody. O powodziach raczej nikt stara się nie myśleć. Pytaniem otwartym jest, czy udawanie, że problem może nie wystąpić jest w tym przypadku dobrym rozwiązaniem…

W ramach wykonanych po powodzi w 1997 r, analizach ochrony przeciwpowodziowej doliny rzeki Uszwicy (od źródeł do Brzeska), przewidziano wykonanie 3 „suchych” zbiorników przeciwpowodziowym: w Lipnicy Murowanej (km 60+750), Gosprzydowej (km 52+200) oraz w Okocimiu (km 40+420). W założeniu zbiornik Okocim miał mieć za zadanie ochronę przeciwpowodziową terenów leżących poniżej zbiornika, a wspólnie ze zbiornikami przeciwpowodziowymi Gosprzydowa i Lipnica Murowana, zredukowanie fali powodziowej rzeki Uszwicy dla ochrony przed powodzią miasta Brzeska. Wszystkie zbiorniki miały być zbiornikami suchymi tzn. miały napełniać się tylko w czasie napływu fali powodziowej. Projektowane zbiorniki i zapory ziemne miały być bezobsługowe a przepływ wody regulowany planowano przez urządzenia spustowe i przelewy przez zaporę. Po wielu perturbacjach już wydawało się, że zbiorniki są w zasięgu ręki. Do mniej więcej 20215 r. samorządowcy w mniej lub bardziej optymistyczny sposób wypowiadali się o możliwości ich powstania. Nieco na wyrost zakładano, że o ile znajdą się środki w budżecie, to np. zbiornik Okocim powstanie do 2021 r. Jednak w 2016 roku sprawa upadła za sprawą sprzeciwu mieszkańców Gmin Lipnica Murowana oraz Gminy Gnojnik. Niestety idea suchych zbiorników nie spotkała się z ich akceptacją.

O tym jaki założenia przyświecały budowie np. zbiornika w Okocimiu możemy przeczytać w opracowaniu:

Zabezpieczenie powodziowe w dolinie rzeki Uszwicy – Zbiornik Okocim <==

Część argumentów przeciw jakie mieli mieszkańcy Gosprzydowej w związku z planowaną budową zbiornika retencyjnego w Gosprzydowej można znaleźc na stronie gosprzydowa.pl <==

Powódź 1997 – tysiącletnia woda w Powiecie Brzeskim

O tym jaki przebieg miała na terenie Powiatu Brzeskiego powódź z lipca 1997 roku pisaliśmy w materiale:

25 lat od powodzi tysiąclecia w Powiecie Brzeskim / zdjęcia <==

foto: Maciej Mazur

IB /brzesko.ws – Mariusz Osmęda / wikipedia /

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button