ADV
Wiadomości
Trending

Znalazł się genetyczny bliźniak Kamila Pajora! Będziesz przeszczep szpiku!

Tą wspaniałą wiadomość podał we wtorek 21 grudnia 2021 r. tato chłopca. Informacje o odnalezieniu bliźniaka genetycznego Kamil otrzymał rano od lekarza z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcy w Krakowie Prokocimiu.

Zanim jednak dojdzie do zabiegu minie jeszcze trochę czasu. Kamil musi przejść cykle chemioterapii, a także będzie miał zaplanowana radioterapię całego ciała. Mogą pojawić się opóźnienia spowodowane spadkiem wyników po chemioterapii.

Tożsamość dawcy nie jest znana rodzinie Kamila. Wynika to z obowiązującego prawa.

– Kamil ma chemię rano i wieczór i jest osłabiony, ale bardzo odważny mówi w rozmowie Rafał Pajor, tato chłopaka.

17-letni Kamil z Brzeska walczy od blisko 2 lat z ostrą białaczką limfoblastyczną. Jedynym aktualnie możliwym leczeniem dla Kamila jest przeszczep szpiku kostnego. Do końca roku trwa intensywne leczenie i przygotowywanie organizmu do tego zabiegu.

Przeszczepienie szpiku kostnego to zabieg polegający na podaniu pacjentowi preparatu zawierającego komórki macierzyste krwiotworzenia, które są w stanie odtworzyć układ krwiotwórczy pacjenta, który uległ poważnemu uszkodzeniu w czasie wcześniejszej chemioterapii lub radioterapii (przeszczepienie autogeniczne) albo zastąpić patologiczną hematopoezę chorego (np. w przebiegu białaczki) szpikiem osoby zdrowej.

Historia choroby Kamila

Kamil Pajor jest uczniem III klasy Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych. Do niedawna Kamil był zdrowym, pełnym energii nastolatkiem. Uwielbiał jeździć na rowerze, bawić się ze swoją młodszą siostrą i ciągle szukał możliwości zdobycia wiedzy o samochodach które są jego wielką pasją. Zaczął średnią szkołę o profilu samochodowym we wrześniu 2019 r., był taki szczęśliwy, nie mógł się doczekać praktyk, nowych wyzwań i zdobywania nowych umiejętności.

Niestety, radość Jego nie trwała długo ponieważ w marcu 2020 roku spadła na Niego, Jego rodziców i całą rodzinę okropna wiadomość – ostra białaczka limfoblastyczna.

Wracając z podwórka nagle zaczęły boleć go wszystkie mięśnie tak bardzo, że nie mógł dotrzeć do domu o własnych siłach. Jego mama pojechała od razu z Kamilem do szpitala w Brzesku – tam podstawowe badania, wyniki i chwilę później Kamil był już w karetce, która zawiozła go do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Rozszerzone badania, tomografia, pobranie szpiku… Każde kolejne wyniki rozwiewały nadzieje o tym, że doszło do jakiejś pomyłki.

Pierwsze leczenie, pierwsza chemia, radioterapia, dodatkowe leczenie wspomagające wątrobę oraz pozostałe organy. To już za nim. Kamil po pierwszym etapie leczenia wrócił do domu. Chemia podawana w tabletkach, dodatkowe leczenie i wizyty u lekarzy, co 4 tygodnie wizyty i szczegółowe badania w Krakowie a na co dzień podstawowe badania wykonywane w Brzesku. Wrócił do sił i jednocześnie odrobine do normalności. Udało mu się nawet ukończyć kurs na elektromechnika!

Kolejny rok szkolny, nowe nadzieje i plany. Nic nie zapowiadało tego co nagle przyszło. 20 października 2021 standardowe kontrolne badania w Krakowie i… informacja że wyniki znów bardzo się pogorszyły i wraca do szpitala. Blisko 70% zajętego szpiku kostnego przez komórki nowotworowe, dodatkowo zajęty częściowo układ nerwowy. Nie było wesoło. Aktualnie Kamil ma podawaną chemię, początek leczenia znosił dzielnie, teraz z każdym dniem organizm jest coraz słabszy. Bywają różne dni, jednak ten młody, dzielny chłopak wciąż mówi do swojej mamy, że jak tylko wyjdzie ze szpitala to robi kolejne kursy, szkolenia. Ma mnóstwo planów na przyszłość. Jedynym teraz możliwym leczeniem dla Kamila jest przeszczep szpiku kostnego. Do końca roku trwa intensywne leczenie, szukanie dawcy szpiku i przygotowywanie organizmu do tego zabiegu.

Pomimo różnych przeciwności losu Jego bliscy wierzą, że każdy dzień to nowa nadzieja na lepsze jutro. Wierzą że wygrają z chorobą, a Kamil wróci do zdrowia. Wierzą że przyjdzie czas że odetchną z ulgą, a Kamil będzie mógł dalej rozwijać swoje pasje, znaleźć swoją pierwszą miłość i żyć tak, jak jego rówieśnicy.

O rejestracji dawców szpiku

Jeśli na świecie lub w Polsce ktoś zachoruje na nowotwór krwi czy inną chorobę, i w trakcie leczenia będzie potrzebował transplantacji krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego, by móc żyć, to wówczas wyspecjalizowane ośrodki rozpoczną poszukiwanie zgodnego Dawcy.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

W przypadku Polski, aż 1 na 5 Pacjentów nie znajduje zgodnego Dawcy krwiotwórczych komórek macierzystych, dlatego Fundacja DKMS, jako Ośrodek Dawców szpiku prowadzi działania edukacyjne oraz zwiększające świadomość potrzeby rejestrowania się w bazie potencjalnych Dawców.

IB

blank

Podobne artykuły

Back to top button