ADV
blank
KulturaPowiat BocheńskiWiadomości
na czasie

„Żywy obraz” na 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego – wyjątkowe wydarzenie w Bochni / 12 kwietnia 2025 r.

Już niedługo czeka nas pasjonująca rocznica – równe 1000 lat temu ziemie zamieszkujące nasze terytorium stały się Królestwem Polskim. Dokonał tego książę Bolesław z rodu Piastów, nazwany przez potomnych Chrobrym, koronując się w Gnieźnie na króla Polski.

– Na pamiątkę tego wydarzenia przygotowaliśmy „żywy obraz”, w ktorym nawiązujemy do słynnego obrazu mistrza J. Matejki, ukazującego koronację pierwszego polskiego króla – mówi Ireneusz Sobas.

Zapraszamy w sobote do kościoła św. Pawła Apostoła w Bochni (Wyspiańskiego 25a, 32-700 Bochnia) na godz. 19.

Wydarzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej. Projekt realizowany przy wsparciu Województwa Małopolskiego.

18 kwietnia 1025: Koronacja Chrobrego. Pierwszy król Polski

„Bolesław książę Polski, dowiedziawszy się o śmierci wzniosłego cesarza Henryka, podniesiony na duchu, trucizną pychy do tego stopnia zalał swoje wnętrzności, że zuchwale odważył się po namaszczeniu nałożyć sobie koronę, za którą to jego zarozumiałości śmiałością ducha, rychło spotkała go zemsta Boga, albowiem wkrótce zszedł poddany smutnemu wyrokowi śmierci” – pisał o koronacji Bolesława Chrobrego współczesny wydarzeniom niemiecki kronikarz.

Cześć historyków uważa, że w 1025 r. polski władca tylko dopełnił rytuału. Koronę miał założyć już 25 lat wcześniej. Wówczas podczas zjazdu gnieźnieńskiego cesarz Otton III założył mu na głowę diadem i wręczył włócznie św. Maurycego. Dowodem miały być też monety bite przez Chrobrego z napisem „rex”. Tej interpretacji przeczą jednak poselstwa wysyłane przez Bolesława do Rzymu, jak również odnotowany przez niemieckie kroniki obrzęd z roku śmierci Chrobrego. Bolesław wykorzystał sprzyjający moment. W tym czasie niemal jednocześnie umarli niechętny mu cesarz niemiecki Henryk II i papież Benedykt VIII.

Źródła nie mówią nic o dacie i miejscu wydarzenia. Powszechnie przyjmuje się, że koronacja odbyła się w Wielkanoc 18 kwietnia 1025 r., w Gnieźnie, albo Poznaniu (choć historyk Tadeusz Wojciechowski, uważał, że do koronacji doszło już 24 grudnia 1024 r.). Chrobry długo koroną się nie nacieszył. Umarł dwa miesiące później 17 czerwca z nieznanych przyczyn. Miał prawdopodobnie 58 lat. W tym samym roku na króla koronował się jego syn Mieszko II.

Ilustracja: Koronacja Chrobrego, Jan Matejko, domena publiczna, oryginał obrazu znajduje się w kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie.

PLAKAT

Muzeum Historii Polski / IB / Ireneusz Sobas

blank

blank

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Back to top button